Vláda podľa odborov Fides „veľmi jasne používa nezákonné praktiky a nátlak na zastavenie alebo obmedzenie štrajku“, a v proteste chcú preto odborári pokračovať.
Vládu premiéra Roberta Goloba (sociálno liberálne Hnutie Sloboda) od jej vzniku v roku 2022 oslabilo niekoľko demisií. Premiér prisľúbil, že bude rokovať o všeobecnej dohode o zvýšení platov vo verejnom sektore, nespokojnosť v krajine s 2,1 miliónmi obyvateľov však stále rastie. Niekoľko štrajkov zorganizovali tiež sudcovia.
Únia tvrdí, že opatrenia sú nezákonné
Fides považuje určovanie zdravotníckych služieb, ktoré sa majú vykonávať počas štrajku prostredníctvom nariadenia vlády, za nezákonné a v rozpore s právom na štrajk.
Lekárska komora uviedla, že „zdá sa, že pre vyhlášku neexistuje žiadny právny základ“ a že žiadna vyhláška nemôže nahradiť 1200 lekárov, ktorých Slovinsko v porovnaní s priemerom EÚ zaostáva.
Fides tiež tvrdí, že opatrenia ako zavedenie práce na zmeny by namiesto zlepšenia dostupnosti zdravotníckych služieb zhoršili a niektoré opatrenia sú založené na pravidlách, ktoré už nie sú platné. Keďže rokovania uviazli na mŕtvom bode, Združenie pacientov ponúklo, že bude pôsobiť ako sprostredkovateľ medzi vládou a odborovou organizáciou lekárov v snahe ukončiť najdlhší štrajk v krajine.
Rokovania medzi vládou a Fides by sa mali obnoviť budúci týždeň, zatiaľ čo Fides sa odmieta zúčastniť na rozhovoroch o reforme odmeňovania vo verejnom sektore, do ktorej sú zapojené všetky ostatné odbory zastupujúce zamestnancov verejnej správy.