Slovenský minister rokoval s Lavrovom. Sú príkladom vyváženej zahraničnej politiky, tvrdí Fico

Reklama
Slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (vľavo) a Sergej Lavrov. Zdroj: FACEBOOK/Veľvyslanectvo Ruska na Slovensku

Slová slovenského premiéra na pondelkovom stretnutí európskych lídrov v Paríži vyvolali nezvyčajne ostrú reakciu českého premiéra Petra Fialu (ODS) a nastupujúceho poľského premiéra Donalda Tuska. Obaja dokonca vyjadrili pochybnosti o budúcnosti Vyšehradskej štvorky kvôli slovenskému a maďarskému prístupu k vojne na Ukrajine.

Združeniu sa však zatiaľ podarilo udržať stretnutie v Prahe počas celého týždňa. Obaja spoločne ladili svoje pozície. Český premiér následne zmiernil svoju rétoriku na adresu V4 a povedal, že je dôležité pokúsiť sa o stredoeurópsky dialóg. „Skúsme to,“ povedal.

Tusk naznačil, že Ficovi a Orbánovi pripomenie, prečo Vyšehradská skupina v 90. rokoch vôbec vznikla: Na posilnenie štátov, a nie naopak. Petr Fiala však následne čelil kritike, že ako moderátor V4 mal byť na Fica prísnejší.

Fico: Stretnutia Blanára a Kaliňáka sú príklad vyváženej zahraničnej politiky

Premiér Robert Fico obhajuje stretnutie šéfa slovenskej diplomacie Juraja Blanára (obaja Smer-SD) s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom v Turecku. Vo videu na sociálnej sieti hovorí o vyváženej a suverénnej slovenskej zahraničnej politike. Pripomína totiž aj nedávne stretnutie ministra obrany Roberta Kaliňáka (Smer-SD) s jeho americkým rezortným kolegom, ministrom obrany USA Lloydom Austinom v Pentagone.

„Nech je príkladom našej odvážnej suverénnej slovenskej zahraničnej politiky nielen schopnosť pomenovávať veci správnymi slovami, ale aj konať vyvážene,“ odkázal Fico.

Premiér na margo stretnutia Blanára s Lavrovom na okraj tureckého samitu poznamenal, že o ňom vedel. „Vedel som o tomto stretnutí a odporúčal som ministrovi, aby sa s ruským ministrom stretol,“ skonštatoval Fico. Ministri zahraničných vecí mali na stretnutí podľa premiéra hovoriť o možnostiach, ktoré môže priniesť pripravovaný mierový samit vo Švajčiarsku.

Ruská agentúra Interfax informuje, že Blanár po schôdzke s Lavrovom novinárom povedal, že Slovensko neplánuje na Ukrajinu vyslať svojich vojakov ani poslať zbrane. Slovensko podľa Blanára poskytuje Ukrajine humanitárnu podporu a darovalo krajine aj systémy na odmínovanie.

Premiér sa nevyhol ani opätovnej kritike RTVS. V tejto súvislosti poznamenal, že požiada ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú (nominantka SNS), aby prišla s návrhmi, ako zákonným postupom vrátiť verejnoprávnosť a objektívnosť do vysielania RTVS. Na „urobenie poriadku s RTVS“ ho majú vyzývať aj mnohí občania.

PS: Stretnutie Blanára s Lavrovom je zvratom dlhodobého smerovania Slovenska

Stretnutie šéfa slovenskej diplomacie Juraja Blanára (Smer-SD) s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom považuje opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) za zvrat dlhodobého zahraničnopolitického smerovania Slovenska a krok proti politike EÚ. Stretnutie kritizujú aj KDH a líder hnutia Slovensko Igor Matovič.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie