fbpx

Slovensku vládli 12 rokov, nedostavali diaľnice a neprijali žiadne reformy. Populisti zo Smeru chcú vyhrať ďalšie voľby

Zdroj: Facebook/Robert Kaliňák, Robert Fico, Ľuboš Blaha, SMER - SSD, Koláž: istream.sk

Program na šiestich stranách

Smer sa predstavuje ako pragmatická a racionálna strana, ktorá odmieta akékoľvek ideologické zaradenie. Dnes sa vykresľuje skôr ako stredo-ľavá. Z ich programu vyplýva, že ide o politickú stranu plne rešpektujúcu princípy demokratického systému, silného právneho štátu, verejného poriadku a občianskej solidarity. Obhajuje princípy slobody, demokratickej rovnosti, sociálnej spravodlivosti, solidarity a environmentálnej zodpovednosti prostredníctvom parlamentnej a priamej demokracie.

Zaujímavosťou je, že Smer v minulosti vyhral parlamentné voľby bez akéhokoľvek volebného programu. Žiaľ, ani jeho súčasný nie je žiadnym klenotom v predvolebných programoch. Upozornil na to Alojz Hlina v diskusii Startitup, keď mával šiestimi stranami programu strany Smer. „Väčší zmysel má sledovať, čo robila strana, keď vládla. Ľudia vedia, čo sme robili a aké máme základné hodnotové nastavanie,“ odpovedal mu v diskusii poslanec Smeru Blaha.

Je Smer skutočne sociána demokracia?

Ľavicová politika od roku 1989 neslávila v slovenskej politike značnejšie triumfy, ako jej priniesla strana Smer. V roku 2012 Smer dokonca zostavil „jednofarebnú“ vládu, zo 150 mandátov obsadil až 83. Otázkou však ostáva, či tieto úspechy možno pripisovať sociálnodemokratickému charakteru, alebo existujú aj iné faktory, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu v aktuálnej situácii.

Fico dodnes striktne odmieta akékoľvek kategorizovanie strany, v každom prípade prezentovanie Smeru ako strany pragmatických riešení oslovovuje primárne voličov ľavicového zamerania. Naozaj však ide o sociálnu demokraciu?

To, ako sa stavia k niektorým ľavicovým témam, svedčí skôr o opaku. Odluka cirkvi od štátu, rodová rovnosť, kvalitné životné prostredie či práva homosexuálov – tieto otázky v zahraničí presadzujú práve sociálni demokrati.

Výbor pre rodovú rovnosť však vznikol až za vlády Ivety Radičovej, Smer nepodporil ani registrované partnerstvá predložené SaS v roku 2012. Predstavitelia Smeru aj samotný predseda sa pri podobných, údajne kontroverzných témach, vykrúcajú už tradične  argumentami, že Slovensko má momentálne iné problémy.

Niektorí sa na základe týchto skutočností prikláňajú k označeniu Smeru ako nacionalistickej ľavicovej strany.

Možno konštatovať, že Smer je bezpochyby ľavicou stranou, ktorá ako hlavný nástroj k dosiahnutiu svojich cieľov využíva populizmus.

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie