fbpx

Slovensku vládli 12 rokov, nedostavali diaľnice a neprijali žiadne reformy. Populisti zo Smeru chcú vyhrať ďalšie voľby

Zdroj: Facebook/Robert Kaliňák, Robert Fico, Ľuboš Blaha, SMER - SSD, Koláž: istream.sk

Nekonečný príbeh slovenských diaľnic

Slovenské diaľnice sú kameňom úrazu mnohých politických strán, obzvlášť Smeru, ktorý bol pri moci 12 rokov. Aj v tomto prípade Fico nasľuboval a nesplnil. Podľa jeho vlastných slov mala byť diaľnica z Bratislavy do Košíc vybudovaná do roku 2010. Je rok 2023 a Slovensko stále na plynulú diaľnicu čaká.

Slovensko sa Smerom nenudí

Smer má na svojom konte množstvo káuz. V parlamentných voľbách 2023 však strana kandiduje znova a nateraz sa zdá, že voľby opäť vyhrá. Kauzy Smeru sú pritom na samostatnú knihu. Na internete dohľadáte odhad, akú „škodu“ vládnutie Smeru Slovensku prinieslo. Niektorí to odhadujú na viac ako päť miliárd eur.

V decembri v roku 2011 stranou otriasla Kauza Gorila, ktorá sa týkala aj Roberta Fica. Na verejnosť vtedy unikol tajný dokument SIS, ktorý obsahoval spísané rozhovory spolumajiteľa skupiny Penta Jaroslava Haščáka s kľúčovými politikmi Slovenska. Dokument poukazuje na korupciu, pričom spochybňuje aj financovanie niektorých politických strán, vrátane Smeru.

Výraznejšou kauzou strany bol aj únosu občana Vietnamu z roku 2017. Podnikateľ Trinh Xuan Thanh odišiel z Vietnamu do Nemecka, kde požiadal o azyl. Doma bol stíhaný za korupciu. Vietnamské bezpečnostné zložky ho uniesli priamo z ulice v Berlíne, odkiaľ ho dopravili do Bratislavy a následne omámeného previezli slovenským vládnym špeciálom do Vietnamu. Viacerí ochrankári potvrdili, že do slovenského lietadla videli omráčeného Vietnamca nastupovať.

V Nemecku bola táto verzia potvrdená a jeden páchateľ aj odsúdený. Slovenské úrady však stále pochybujú, či bol Vietnamec vôbec na našom území. Kauza bola (a dodnes je) z pohľadu medzinárodnej politiky pre Slovensko hanbou.

Prelomový a obzvlášť kritický pre Smer bol rok 2018. Po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej podal Robert Fico demisiu, funkcie sa vzdali aj minister kultúry Marek Maďarič a minister vnútra Robert Kaliňák. Fica na poste premiéra vystriedal Peter Pellegrini.

SMERovanie pomoci

Smer vládol na Slovensku dlhých 12 rokov, za ten čas sa mu v niečom aj podarilo zlepšiť životy ľudí v krajine. Práve za vlády Smeru skončil Štefan Harabin vo funkcii predsedu Najvyššieho súdu a predsedu Súdnej rady. Tiež netreba zabúdať ani na to, že najodvážnejšie sociálne opatrenia urobila Ficova vláda v prvom roku vládnutia.

Zaviedla mechanizmus, podľa ktorého sa vek odchodu do dôchodku zvyšuje približne o 50 dní ročne v závislosti od toho, ako sa bude predlžovať priemerný vek dožitia obyvateľstva. Opatrenia z roku 2012 výrazne zvýšili objem verejných financií a pomohli dôveryhodnosti Slovenska na medzinárodných trhoch.

Smer taktiež výrazne posilnil postavenie Slovenska v Európskej komisii v oblasti energetiky. Od roku 2014 zastáva post komisára pre energetiku kandidát Slovenska a Smeru Maroš Šefčovič.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie