fbpx

Počet otrávených detí stúpa. HHC a ďalšie voľne dostupné drogy prerastajú cez hlavu (nielen) Slovensku

Zdroj: PEXELS/Inzmam Khan

Ešte predtým, ako do tohto stavu dôjdu, je tu veľké riziko ohrozujúce život. Deti môžu nešťastne zakopnúť, spadnúť pod dopravný prostriedok či v bezvedomí vdýchnuť do dýchacích ciest obsah žalúdka a udusiť sa.

Jediné opatrenie, ktoré je v momentálnej situácii možné, ostáva na rodičoch. Odborníci odporúčajú, aby svoje deti poučili o rizikovosti omamných látok.

Legislatíva je pomalá

Výrobky z automatov sú prístupné komukoľvek. Látka HHC sa nenachádza v zozname omamných a psychotropných látok, jej predaj tak nie je nelegálny. Napriek tomu HHC mnohé krajiny Európy zakázali. Na zozname nelegálnych látok ho má napríklad Taliansko, Chorvátsko, či Francúzsko, informujú noviny.sk.

Vedecká obec reaguje jasne: štát by mal zasiahnuť a prísť s adekvátnym riešením. Hlavný odborník rezortu zdravotníctva pre medicínu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica pre Aktuality uvádza, že je kriticky dôležité dostupné omamné látky čo najskôr minimalizovať a obmedziť ich predaj. S opatreniami by mal prísť v prvom rade štát.

Riešenie problému ostáva na novej vláde. Ani ona sama ešte netuší, či a kedy sa k otázke voľne dostupných drog dostane. Odborníci odporúčajú, aby sa HHC a ďalšie pozmenené chemické látky zakázali formou vyhlášky.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie