Slovensko zaostáva: Eurofondy unikajú ako piesok medzi prstami, hrozí nám rozvojová kríza!

Reklama
Na snímke vpravo Michal Truban (PS). Zdroj: Pixabay.com, TASR.

Slovensko čelí vážnemu problému v čerpaní eurofondov, pričom sa nachádza na poslednom mieste spomedzi krajín Vyšehradskej skupiny (V4).

Z štrukturálnych fondov na roky 2021–2027 vyčerpalo len 1,15 %, zatiaľ čo Poľsko, Maďarsko a Česko dosahujú podstatne lepšie výsledky. Opoziční predstavitelia upozorňujú na nedostatočné vyhlasovanie výziev zo strany ministerstiev, čo môže ohroziť dostupnosť týchto kľúčových financií pre rozvoj krajiny. S rastúcim počtom investícií je pritom eurofondy základným motorom slovenskej ekonomiky, uvádzajú noviny.sk.

 

Aktuálne sa nachádzame približne v jednej tretine programového obdobia, a preto je kľúčové, aby ministerstvá aktívne vyhlasovali výzvy na eurofondy, do ktorých by sa mohli žiadatelia zapojiť. Po podpise zmlúv o čerpaní môže dôjsť k samotnému vyčerpaniu prostriedkov. Avšak tempo vyhlasovania výziev sa za súčasnej vlády spomalilo, pričom ani nedodržuje vlastné ciele stanovené na začiatku roka,“ povedal opozičný poslanec Ján Hargaš (PS).

 

Podľa vládnych dokumentov, o ktorých rokovala vláda, mala vláda za druhý a tretí kvartál tohto roka splniť plán vyhlasovania výziev a sumu určenú na tieto výzvy len na približne 50 %. V posledných šiestich mesiacoch ministri vyhlásili výzvy v hodnote 2,8 miliardy eur, zatiaľ čo plánované sumy dosahovali 5,4 miliardy eur. Ministerstvo hospodárstva vykazuje najhoršie výsledky, pričom plnenie plánov súvisiacich s vyhlasovaním výziev sa pohybuje na úrovni 0 %, doplnil poslanec.

 

Nedostatočné čerpanie eurofondov by mohlo ohroziť dostupnosť týchto financií. Aktuálne bolo vyčerpaných 140 miliónov eur, pričom na splnenie záväzkov voči Európskej únii je potrebné čerpať ďalších 1,4 miliardy eur v priebehu nasledujúcich 14 mesiacov.

Na význam eurofondov poukázal aj podpredseda PS Michal Truban: „Od roku 2014, teda za posledných desať rokov, rástol hrubý domáci produkt (HDP) na Slovensku priemerne o 2,4 %, pričom eurofondy sa podieľali 0,6 %. To znamená, že približne štvrtina rastu nášho HDP je priamo z eurofondov. Počas tohto obdobia predstavovali celkové prostriedky z eurofondov tretinu všetkých verejných investícií.

Truban dodal, že realizácia eurofondov je prevažne v rukách slovenských firiem, čo pozitívne ovplyvňuje celú ekonomiku.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie