Slovensko sa v roku 2024 umiestnilo na 38. mieste v rebríčku The Good Country Index, ktorý hodnotí krajiny podľa ich prínosu svetu. Získalo vysoké hodnotenia v oblastiach medzinárodného mieru, vedy a ekológie. Napriek tomu zaostáva v kultúrnom a ekonomickom prínose na globálnej úrovni.
Ako informuje portál tvnoviny.sk, The Good Country Index je prestížny rebríček, ktorý hodnotí prínos krajín k spoločnému dobru ľudstva. V týchto dňoch zverejnil výsledky z roku 2024.
Slovensko na 38. mieste
Slovensko obsadilo 38. miesto zo 174 hodnotených krajín. Hoci v niektorých oblastiach dosahuje dobré výsledky, v iných má stále priestor na zlepšenie.
Rebríček má hodnotiť, akým spôsobom jednotlivé krajiny prispievajú k spoločnému dobru ľudstva v pomere k svojej veľkosti. V podstate ide o obraz krajiny na medzinárodnej scéne.
Fínsko na prvom mieste
V rebríčku The Good Country Index za rok 2024 sa na prvom mieste umiestnilo Fínsko. Táto severská krajina sa pravidelne vyznačuje vysokou úrovňou medzinárodnej spolupráce, ekologickou zodpovednosťou a prínosom k svetovému mieru.
Fínsko predstavuje príklad krajiny, ktorá úspešne spája silnú ekonomiku so zodpovedným prístupom k environmentálnym a sociálnym otázkam.
Tento rebríček zostavuje britský analytik Simon Anholt, ktorý hodnotí krajiny na základe ich pozitívneho prínosu pre svet v oblastiach ako sú veda, kultúra, medzinárodná spolupráca, mier, ekológia a hospodárstvo.
Imidž krajiny ovplyvňuje viacero faktorov
Anholt uvádza, že imidž krajiny je ovplyvnený jej konaním na medzinárodnej úrovni. „Ak si ľudia myslia, že ste užitočná krajina, ktorá prispieva k medzinárodnému mieru a bezpečnosti, rieši klimatické zmeny alebo má pozitívny prístup k migrantom, tak vás majú radi,“ dodal pre web Seznam Správy.
Silné a slabé stránky Slovenska
Slovensko je síce považované za stabilnú krajinu, avšak jeho globálny vplyv ostáva obmedzený. V rámci hodnotenia sa Slovensko môže pochváliť dobrými výsledkami v nasledujúcich oblastiach:
- Medzinárodný mier a bezpečnosť – stabilná geopolitická situácia a nízka účasť na globálnych konfliktoch prispievajú k pozitívnemu hodnoteniu.
- Veda a technológie – slovenské výskumné inštitúcie a univerzity sa aktívne zapájajú do medzinárodných projektov.
- Planéta a klíma – podiel obnoviteľných zdrojov energie a environmentálne politiky krajiny zlepšujú jej postavenie v rebríčku.
Na druhej strane, Slovensko zaostáva v nasledujúcich oblastiach:
- Prínos k svetovej kultúre – obmedzená podpora kultúrnych projektov na medzinárodnej úrovni.
- Globálna ekonomika – nižší podiel na medzinárodnej humanitárnej pomoci a investíciách.
- Zdravie a blahobyt – krajina sa menej zapája do globálnych zdravotníckych iniciatív.
Ostatné krajiny
V rámci regiónu sa lepšie umiestnili Česká republika (12. miesto), Estónsko a Slovinsko. Tieto krajiny vynikajú v oblasti transparentného vládnutia, podpory kultúry a aktívnej účasti na medzinárodných iniciatívach.
Na 23. mieste sa nachádza Poľsko, Maďarsko obsadilo 20. miesto a Rakúsko sa umiestnilo na 11. pozícii.
Českí podnikatelia dokonca vyzývajú politikov, aby lepšie prezentovali krajinu vo svete nielen ako destináciu s krásnou Prahou a lacným pivom, ale aj ako aktívneho účastníka na globálnej scény.
Na konci rebríčka sa nachádzajú krajiny ako Sudán, Irak a Afganistan.