fbpx

Slovensko volá do Bruselu, len keď sa mu to hodí

Robert Fico. Zdroj: TASR/Pavel Neubauer, Jaroslav Novák

Ukrajinská vláda sa v rámci sankcií voči Rusku rozhodla pozastaviť distribúciu ropy od firmy Lukoil cez ropovod Družba. Rozhodnutie sa zatiaľ týka iba uvedenej spoločnosti, nie ďalších, ktoré dodávajú do Európy surovinu rovnakým potrubím. Informuje irozhlas.cz.

Zastavenie dodávok má priamy vplyv na dve krajiny. Jednak na Slovensko, ale predovšetkým na Maďarsko. Tam tvoria dodávky Lukoilu až 70 percent všetkej spotrebovanej ropy. Ruskú ropu na Slovensku odoberal bratislavský Slovnaft, ktorý je súčasťou maďarskej spoločnosti MOL. Podiel ruskej ropy v Slovnafte predstavoval 40 percent.  Informuje autorka článku Kamila Pešeková, ktorá je komentátorka Českého rozhlasu.

Kamila Pešeková, komentátorka Českého rozhlasu

Výpadky v dodávkach ropy sú veľmi citlivou témou. A tak neprekvapí, že opatrenie ukrajinskej strany ostro kritizoval slovenský šéf diplomacie Juraj Blanár.

Podľa neho ide o porušenie asociačnej dohody medzi Európskou úniou a Ukrajinou. Slovensko malo podľa neho výnimku na odoberanie ruskej ropy do konca roka, a Ukrajina teraz Slovensku znemožňuje túto výnimku uplatňovať.

Bude vás zaujímať

K Blanárovi sa pridal aj premiér Robert Fico. Podľa neho opatrenie nepoškodzuje Rusko, ale krajiny EÚ.

„Slovensko nemieni byť rukojemníkom ukrajinsko-ruských vzťahov,“ rozohnil sa Fico.

Slovensko a Maďarsko požiadali v tejto situácii o pomoc Európsku komisiu. Slovensko pritom jednoznačne podporuje všetky sankčné balíky, ktoré EÚ voči Moskve schvaľuje a uplatňuje. Na druhej strane ale kopíruje do značnej miery zahraničnú politiku, akú presadzuje Maďarsko.

Znamená to, že Brusel je doma na Slovensku predstavovaný ako vzdialené centrum Európskej únie, ktoré nerozumie záujmom Slovenska, alebo im dokonca chce škodiť. Teraz sa však slovenský kabinet obracia práve na spomínaný Brusel a Komisiu, aby pomohli s obnovením dodávok ropy.

Je to logické, pretože Komisia je strážcom zmlúv, vrátane asociačnej dohody s Ukrajinou. Pokiaľ skutočne zistí, že došlo k jej porušeniu, bude určite konať, tak ako konala v iných podobných situáciách v minulosti.

Slovenský selektívny postoj k EÚ

Celá záležitosť sa ale veľmi dobre hodí na to, aby ilustrovala selektívny postoj, aký zastáva súčasná slovenská vláda vo vzťahu k európskym štruktúram.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie