Slovensko v strate 130 miliónov eur: Kto stojí za najväčším daňovým PODVODOM?

130 miliónov eur zmizlo v najväčšom daňovom podvode Slovenska. Kto za to môže? Zdroj: Unsplash/Ibrahim Boran, American Public Power Association, Riccardo Annandale
Reklama

Tento daňový podvod, ktorý mal hodnotu 130 miliónov eur, je jedným z najväčších v histórii Slovenska a pozostával z komplikovanej schémy, ktorá zahŕňala spoločnosť Clean Trade Energy. Táto firma sa prezentovala ako úspešná spoločnosť v oblasti energetiky, ale v skutočnosti išlo o schránkovú firmu využívajúcu daňové úniky na celoslovenskej úrovni.

Podvod bol súčasťou širšieho európskeho podvodu, ktorý zahŕňal falošné obchodovanie s emisnými kvótami. Spoločnosti ako Clean Trade Energy sa podieľali na nelegálnych transakciách s cieľom získavať daňové úľavy na základe fiktívnych obchodov s emisnými povoleniami. Tento podvod sa dostal na verejnosť až po náhodnom odhalení, keď sa začali odhaľovať podvody v rámci väčšieho systému obchodovania s emisnými kvótami. Štát tak prišiel o obrovské sumy, ktoré sa nikdy nevrátili. O prípade informuje portál peniaze.sk.

Takýto podvod ukazuje, ako zložité a sofistikované môžu byť finančné podvody, a že niektoré z nich môžu dlhodobo unikať pozornosti, pokiaľ nie je správne nastavený dozor nad danými operáciami.

Použili schránkovú firmu

Rovnakým spôsobom, akým dokázali iné spoločnosti v minulosti oklamať daňové úrady, aj Clean Trade Energy použila schránkovú firmu, ktorá sa zaoberala fiktívnym obchodovaním s emisnými kvótami.

Zdroj: Pixabay/Joenomias

Tento podvod bol schopný „unikať” dlhú dobu bez väčšieho verejného povšimnutia, a to aj napriek tomu, že ide o sumu, ktorá prevyšuje 130 miliónov eur, čo je neporovnateľné s menšími podvodmi v minulosti, ako bol ten spojený s bývalým prezidentom Andrejom Kiskom.

Zaujímavým aspektom tohto prípadu je, že táto firma, ktorá bola neznáma ešte pred niekoľkými rokmi, sa prepracovala medzi najziskovejšie spoločnosti v krajine a vďaka svojmu podvodnému jednaniu dokázala oklamať štát o obrovské množstvo peňazí.

„]

Kauza tak vyvoláva otázky, prečo sa takýto podvod neodhalil skôr a ako je možné, že zodpovední v tomto prípade ostali nepostihnutí. Podobné prípady ukazujú, ako je v oblasti podnikania a daňových únikov veľmi ľahké využiť medzery v legislatíve a nedostatočný dohľad na to, aby sa takýto podvod mohol dlhodobo realizovať bez následkov.

Zázračný zisk

Príbeh spoločnosti Clean Energy Trade je fascinujúcim príkladom toho, ako sa fiktívne transakcie môžu maskovať ako legitímne obchodné operácie. Rok 2013 sa pre firmu stal rokom mimoriadneho zisku, ktorý okamžite vzbudil pozornosť, keď vykázala zisk 158 miliónov eur. Tento výsledok bol obdivuhodný, pretože spoločnosť predbehla aj veľké a etablované firmy ako Kia Motors alebo Slovenskú sporiteľňu. Avšak, tento údajný úspech sa neskôr ukázal ako fasáda pre obrovský daňový podvod.

Firma sa na prvý pohľad zaoberala obchodovaním s emisnými povolenkami, čo je bežná praktika medzi veľkými spoločnosťami, ktoré musia regulovať svoje emisie.

Zdroj: Unsplash/Appolinary Kalašnikova

Emisné povolenky sú dôležitým nástrojom na znižovanie skleníkových plynov a obchodovanie s nimi je legitímne. Avšak Clean Energy Trade využila túto schému na to, aby sa zapojila do fiktívnych transakcií medzi viacerými subjektmi, ktoré v skutočnosti neexistovali. Tieto fiktívne obchody umožnili firme získať peniaze, ktoré v skutočnosti nikdy neexistovali, čím nelegálne obohatila seba a okradla štát o obrovské sumy.

Zaujímavé je, že tento podvod, ktorý zahŕňal viaceré krajiny a rôzne subjekty, nebol odhalený okamžite, hoci spoločnosť vykazovala vynikajúce výsledky na papieri. Až neskôr, pri dôkladnom vyšetrovaní, sa začalo objavovať to, čo bolo skryté. Týmto spôsobom firma získala nelegálny zisk a ovplyvnila ekonomiku na veľkú škodu, pričom ostáva otázkou, prečo nebol tento podvod odhalený skôr.

Finančníci mali podozrenie

Tento drobný detail, ktorý by sa mohol na prvý pohľad zdať nevinný, mal zásadný význam pre odhalenie najväčšieho daňového podvodu na Slovensku. Kontrolóri finančnej správy si všimli nezrovnalosť v identifikačnom čísle obchodného partnera z Veľkej Británie a názve spoločnosti, čo viedlo k podozreniu. Po ďalšom preverovaní sa zistilo, že britská firma, ktorá mala byť partnerom Clean Energy Trade, nikdy s touto spoločnosťou neobchodovala.

Tento objav spustil celú lavínu vyšetrovania, ktoré nakoniec odhalilo rozsiahly podvod založený na fiktívnych transakciách medzi rôznymi subjektmi a krajinami. Spoločnosť Clean Energy Trade sa vo svojej snahe obohatiť neštítila manipulovať s faktúrami a vykazovať neexistujúce obchody, čím podviedla štát o 130 miliónov eur.

Táto nepozornosť pri kontrolách bola rozhodujúcim faktorom, ktorý spustil proces, ktorý nakoniec odkryl celú sieť podvodných aktivít a ukázal, ako sa dá manipulovať s legislatívnymi medzerami a kontrolnými systémami.

Grand Theft Europe

„Grand Theft Europe“ bol názov prípadu, ktorý odhalil, že Clean Energy Trade bola súčasťou zložitého reťazca firiem, ktoré sa zapájali do karuselového podvodu na vyhýbanie sa plateniu DPH. Fiktívne transakcie medzi spoločnosťami v rôznych krajinách vytvárali dojem legálnych obchodov, pričom sa opakovane žiadali vratky DPH, čo viedlo k obrovským stratám pre štát.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Politika