fbpx

Slovensko túži po potratovej tabletke, v Spojených štátoch ju pravdepodobne obmedzia

Zdroj: freepik

Za potratovou tabletkou musia Slovenky cestovať

Hlavným argumentom proti zavedeniu tabletky bolo, že by vďaka nej stúpol počet potratov. Ako však uvádza Pravda, štatistiky ukazovali pravý opak. Národné centrum zdravotníckych informácií  uviedlo, že počet interrupcií v priebehu času klesá.

V roku 2013 ich bolo vykonaných 7999, o 444 menej ako rok predtým. V roku 2022 bolo vykonaných 5288 umelých potratov (faktom je, že v tomto roku bol prvýkrát porušený klesajúci trend počtu umelých potratov od roku 1997).

V Európe sa umelým potratom končí približne 30 % tehotenstiev, najviac potratov sa vykonáva v Rumunsku, Bulharsku, Maďarsku a Lotyšsku. „Naopak, medzi krajinami s nižším počtom potratov je aj Slovensko, ďalej napríklad Švajčiarsko, Chorvátsko alebo Turecko,“ uviedol hovorca Národného centra zdravotníckych informácii Peter Bubla. Okrem Slovenska nie je medikamentózna forma dostupná ani na Cypre a Malte, v Litve či Maďarsku a Poľsku.

V USA potratovú tabletku obmedzia

V Spojených štátoch sa prístup k široko používaným liekom na potraty obmedzí. Podľa Washington Post tabletka ostáva naďalej dostupná, avšak pre pacientky bude komplikovanejšie sa k nej dostať.

Liek s názvom Mifepriston schválil ešte v roku 2000 americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv, v súčasnosti je v USA využívaný pri viac ako polovici všetkých medikamentóznych prerušení tehotestva. Právnička Erin Hawleyová, ktorá bojovala za obmedzenie tabletky na súde, povedala, že je s verdiktom spokojná. Biely dom naopak tvrdí, že rozhodnutie súdu obmedzí možnosť žien na prístup k potrebnej zdravotnej starostlivosti.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie