fbpx

Slovensko túži po potratovej tabletke, v Spojených štátoch ju pravdepodobne obmedzia

Zdroj: freepik

Interrupcie trápili poslancov každých šesť mesiacov a je len otázkou času, kedy sa stanú aj jednou z predvolebných tém. Kameňom úrazu je potratová tabletka, ktorá už síce na Slovensku registrovaná bola, napriek tomu ju Slovenky dodnes používať nemôžu. Odkázané sú výhradne na chirurgický zákrok, ktorý so sebou nesie viacero rizík.

Pred desiatimi rokmi Slovensko povolilo potratovú tabletku. Napriek tomu, že registráciu od štátneho ústavu obdržali dva druhy liečiv, lieky sa do lekární ani k pacientkam nedostali.

Lekári tak boli nútení ostať pri dovtedajších postupoch, pacientke v narkóze otvoriť krčok a jej obsah vysať. Ako informuje SME, uvedeniu tabletky do praxe vtedy zabránila vyhláška ministerstva zdravotníctva. Tá totiž nepovoľuje inú formu interrupcie ako chirurgický zákrok.

„Po registrácii ústavom na kontrolu liečiv to zostalo v štádiu, ako keby ste síce mali k autu STK, no chýbal by vám vodičský,“ uviedol prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ. Spomínané lieky neboli do troch rokov od registrácie uvedené na trh, a tak im podľa zákona registrácia prepadla. A o ďalšiu registráciu už žiaden ďalší výrobca nežiadal.

Potratová tabletka a legislatíva

Užitie potratovej tabletky je dnes možné v 22 štátoch Európskej únie do 63 dní od prvého dňa poslednej menštruácie. Ako inak, pod dohľadom lekára. „Slovenské právne predpisy možnosť chemického potratu neupravujú a používanie potratových tabliet by bolo možné až po novelizácii Vyhlášky o umelom prerušení tehotenstva,“ opisuje hovorkyňa ŠÚKL pre SITA Magdalána Jurkemíková. „Pokiaľ si pacientky objednávajú potratové tabletky svojpomocne, vzniká veľké riziko, že ide o falšované lieky v nelegálnom reťazci. Takýto postup môže poškodiť zdravie pacientky a v niektorých prípadoch môže mať fatálne následky.“

Ministerstvo zdravotníctva potratovú tabletku v dohľadnom čase neplánuje zlegalizovať. Ódorová vláda je síce k medikamentóznej forme prerušenia tehotenstva naklonená, ale vo všeobecnosti odmieta riešiť hodnotové otázky, vrátane interrupcí.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie