Slovensko sa snaží udržať lekárov doma. Skrátilo im dĺžku potrebnej atestácie

Reklama
Ilustračná fotografia (Zdroj: FREEPIK/wavebreakmedia_micro, peoplecreations)

Ministerstvo zdravotníctva mení podmienky atestačného štúdia. Zmeny môžu podľa Lekárskeho odborového združenia (LOZ) zabrániť odchodu mladých lekárov do zahraničia. Mnohých totiž zdĺhavé vzdelávanie odrádzalo zostať na Slovensku. Pacienti by tak mohli mať k dispozícii viac špecialistov.

Keď pred dvoma rokmi podalo výpoveď vyše dvetisíc lekárov, zvýšenie platov nebolo jedinou požiadavkou, na ktorej trvali, píše portál Správy STVR. Žiadali aj zmenu špecializačného štúdia.

„Po dvoch rokoch teda ministerstvo zdravotníctva spravilo zmeny. Vo viacerých odboroch sa jednak skrátila buď celková dĺžka prípravy, povinná prax alebo sa upravili cirkulácie, na ktorých oddeleniach majú byť mladí lekári,“ priblížil predseda LOZ Peter Visolajský.

Jednou zo zmien je skrátenie praxe pre ORL špecialistov. Doteraz museli pracovať v nemocnici dva roky, čo sa mnohým mladým lekárom zdalo neprimerane dlho. V Česku totiž trvá takáto prax šesť mesiacov.

„Najväčším problémom nám, všetkým mladým lekárom, príde hlavne dĺžka atestačného vzdelávania mimo domovské pracovisko, čo je 24 mesiacov,“ skonštatovala lekárka v špecializačnej príprave ORL, FNsP Žilina Mária Bukovinská. Po novom stačí, ak mladí lekári, ktorí chcú liečiť nosné, ušné či krčné ochorenia, absolvujú na lôžkovom oddelení výučbového pracoviska nemocnice, jeden rok praxe.

„Pre pacientov to znamená, že môžu pribudnúť špecialisti do ambulancií. Aj do odľahlých regiónov sa skôr dostanú špecialisti a mladí lekári môžu nahradiť dôchodcov v odborných ambulanciách, aj keď táto zmena bude až po pár rokoch,“ hovorí Visolajský.

„Inovácie minimálnych štandardov sa týkajú aj lekárov, ktorí sú v súčasnosti zaradení do špecializačného štúdia. Cieľom našich zmien je zjednodušiť vzdelávací proces a znížiť byrokraciu,“ vyhlásil hovorca rezortu zdravotníctva Andrej Wallner. Skrátením atestácie nebudú mladí lekári podľa zdravotníckeho analytika nútení odchádzať do zahraničia, kde by si prax urobili rýchlejšie. Zmenu víta.

„Často sme svedkami v slovenskom zdravotníctve, že sme pápežskejší ako pápež. Potom sa čudujeme, že nám okolité krajiny uchádzajú, že sú oveľa flexibilnejší. Takto sme prišli o mnohé zdravotné sestry, mnohých lekárov a nižší zdravotný personál z Ukrajiny. Tí radšej išli do lepšie pripraveného systému v ČR,“ myslí si riaditeľ inštitútu INEKO a zdravotnícky analytik Dušan Zachar.

„Treba si uvedomiť, že tým pádom trošku utrpí kvalita. Druhá vec je, že nie je to vždy o rýchlom vzdelaní. Aj rýchlo vzdelaný krčiar alebo akýkoľvek špecialista môže odísť do zahraničia,“ upozorňuje prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šoth.

Podľa prezidenta Asociácie súkromných lekárov by sme sa mali zamerať aj na iné riešenia, ako udržať mladých lekárov na Slovensku.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie