Slovensko sa rúti do priepasti. NKÚ hovorí o katastrofálnom stave financií, TOTO odhalila výročná správa

andrassy-nkú
Predseda Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ) Ľubomír Andrassy. Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Pavel Neubauer, Freepik/pinnacleanimates
Reklama

„Bez chýbajúcich komplexných dát je ťažko v tejto chvíli hovoriť o tom, či je v systéme dostatok financií a koľko by ich bolo naozaj potrebných. Neustálym problémom je deficitné hospodárenie najmä veľkých štátnych nemocníc. Kolobeh dlhov sa opakuje a ich oddlženia riešia dôsledky, ale nie príčiny,“ apeluje Andrassy.

Keďže podľa predsedu NKÚ absentujú dostatočné informácie o stave financií, ťažko sa potvrdzuje alebo vyvracia tvrdenie, že je systém finančne poddimenzovaný. Predseda kontrolórov vyzýva vedenie rezortu zdravotníctva, aby sa zamerali na zlepšenie riadiacich procesov, ako aj nastavili centralizáciu manažovania najväčších nemocníc.

Závažným rizikom pre našu krajinu je veľmi štedrý dôchodkový systém, ktorého výdavky len v tomto roku dosiahnu rekordných vyše 10 miliárd eur a štát bude musieť zadotovať Sociálnu poisťovňu takmer tromi miliardami eur.

„V roku 2022 bol príspevok štátu Sociálnej poisťovni na úrovni 103 miliónov, v roku 2023 už 1,16 miliardy a v tomto roku až 2,72 miliardy eur. Na vyplatenie 13. dôchodkov pôjde viac ako 920 miliónov eur. Náklady na predčasné dôchodky budú v nasledujúcom roku takmer štvornásobne vyššie oproti roku 2023 a dosiahnu úroveň 560 miliónov eur,” ozrejmili kontrolóri.

Chýbajúca kanalizácia či prístup k pitnej vode

Ďalším problémom Slovenska je oblasť vodárenstva. Mnoho spoločností má podlžnosti, ale zároveň nemá obnovu vodárenskej infraštruktúry zakotvenú v plánoch ako prioritu. Na Slovensku je ešte takmer 17 percent obcí, ktoré nie sú napojené na verejnú kanalizáciu. Jedenásť percent občanov nemá tiež prístup k pitnej vode.

„Dlh vodárenských spoločností je niekoľko miliárd eur a ročné úniky sa šplhajú nad milióny kubíkov spracovanej pitnej vody. Z ,deravej´ vodárenskej infraštruktúry sa stráca bezmála tretina pitnej vody a Slovensko v tejto oblasti patrí medzi najrizikovejšie krajiny v Európe,” vystríha NKÚ.

Minister životného prostredia Tomáš Taraba vyzval, aby štát prijal opatrenia na dostatočnú kontrolu vodárenskej infraštruktúry, a aby sa v spoločnostiach hospodárne využívali verejné či európske zdroje.

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis