Slovensko sa rúti do priepasti. NKÚ hovorí o katastrofálnom stave financií, TOTO odhalila výročná správa

andrassy-nkú
Predseda Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ) Ľubomír Andrassy. Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Pavel Neubauer, Freepik/pinnacleanimates
Reklama

Na progres Slovenska nepriaznivo vplýva viacero faktorov, medzi nimi zhoršujúci sa demografický vývoj, ktorý súvisí so starnutím populácie, slabý ekonomický rast krajiny či štedré dôchodky.

Stav financií na Slovensku je viac než katastrofálny, vyhliadky do budúcnosti pomerne šedé a krajina rútiaca sa do priepasti.

Tak by sa v skratke dala zhodnotiť výročná správa Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ), ktorá hovorí aj o nesprávnom riadení štátu či chýbajúcemu vyvodeniu zodpovednosti, píše Plus 1 deň.

Dlh verejnej správy sa dostáva na úroveň 59 % hrubého domáceho produktu (HDP), čo predstavuje hodnotu približne 77 miliárd. Slovensko navyše ako jediná krajina Únie zostáva v pásme vysokého rizika z dôvodu udržateľnosti verejných financií.

Na progres Slovenska nepriaznivo vplýva viacero faktorov, medzi nimi zhoršujúca sa demografický vývoj, ktorý súvisí so starnutím populácie, slabý ekonomický rast krajiny či štedré dôchodky.

Slovensko už roky upadá

Financie, ktoré sú Slovensku poskytované z fondov Európskej únie, sme v rámci Programu Slovensku 2021 až 2027 vyčerpali doposiaľ iba tri percentá, čo predstavuje vyše 382 miliónov eur. Do konca roka 2025 máme za úlohu vyčerpať ešte miliardu eur, inak tieto peniaze opäť prepadnú.

NKÚ sa so svojou rozsiahlou správou chystá vystúpiť v parlamente, kde predstaví výsledky za vlaňajší rok. „Keď sme písali výročnú správu za rok 2024, pochopil som, že je to ešte vážnejšie, že píšeme správu o žalostnom stave Slovenska a jeho úpadku,” informoval šéf NKÚ, Ľubomír Andrassy.

K úpadku krajiny sa vyjadril bývalý eurokomisár a politik Ján Figeľ z KDH. „Slovensko nečelí úpadku, ale už roky upadá. Súvisí to najmä s úpadkom politiky a jej protagonistov. Potrebujeme sa vrátiť na kultivovanú cestu rozumnej a zodpovednej správy domoviny, zameranej na spravodlivosť pre všetkých a na všestranný rozvoj.”

Slovensko je na ceste k zhoršujúcemu sa stavu, pokiaľ sa neprijmú závažné opatrenia v systéme riadenia a rozhodovania.

„Budú ohrozené nielen sociálne dávky, ale aj celý dôchodkový systém. Kultúra nezodpovednosti je o tom, že tí, ktorí rozhodujú, rozhodujú len v kontexte dnešného dňa, bez ohľadu na právne dôsledky. Nie je vyvodzovaná žiadna osobná zodpovednosť. Ak tieto problémy nebudeme riešiť dnes, tak nás dobehnú o 5 alebo 10 rokov a bude to musieť riešiť mladá generácia,” upozorňuje predseda NKÚ.

Rizikový štedrý dôchodkový systém

Politici často argumentujú, že v rezortoch nie je dostatok peňazí na veľké systémové zmeny. Rovnako reagujú aj zdravotnícki experti.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis