fbpx

Slovensko sa opäť ocitlo na poslednom mieste. TÁTO krajina je najlepšia pre život

Ilustračné foto. TASR/ Pavol Zachar, Martin Baumann

Občania na celom svete neustále hľadajú nové miesta, kde by si mohli vybudovať lepší a pohodlnejší život. Američania nie sú výnimkou a mnohí z nich skúmajú príležitosti, ktoré im ponúkajú zahraničné krajiny. Podľa najnovšej štúdie sa Slovensko umiestnilo na poslednom mieste. Vyplýva to z novej štúdie portálu SchengenVisaInfo

Nová štúdia ukázala, že Švajčiarsko je pre Američanov najlepšou krajinou na život v Schengene. Výskum analyzoval faktory ako znalosť angličtiny, kvalitu zdravotnej starostlivosti, hrubý príjem, ale aj financie, ktoré občanom ostanú po zaplatení všetkých nákladov. V rebríčku bodovali najmä krajiny západnej a severnej Európy.

Ako informuje portál, vyhodnotením týchto kľúčových aspektov sa snaží ponúknuť dôveryhodný a inkluzívny zdroj, ktorý pomôže rozhodnúť sa potenciálnym sťahujúcim sa Američanom do Európy. Uvedomuje si, že nájsť tú správnu krajinu, ktorá by sa dala nazývať novým domovom, môže byť stresujúce. Pracovné príležitosti, jazykové bariéry a mnohé ďalšie faktory môžu ovplyvniť rozhodnutie presťahovať sa.

„Ľudia sa sťahujú do iných krajín za lepším životom a krajiny Schengenu majú povesť lepšej rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom a mnohých pracovných príležitostí. Pre tých, ktorí prichádzajú do EÚ, je však dôležité, aby sa v novom prostredí cítili vítaní a prijatí. Hovoriť rovnakým jazykom môže cudzincom skutočne pomôcť cítiť sa začlenení,“ uvádza Dion PIlana, globálny analytik cestovania v súvislosti so štúdiou pre portál Schengen.News. Do výskumu boli zahrnuté krajiny Schengenského priestoru okrem Lichtenštajnska, ktoré bolo zo štúdie vylúčené kvôli nedostatočným údajom.

Najlepšie sa umiestnilo Švajčiarsko

Ako top destinácia sa ukázalo Švajčiarsko, ktoré americkým občanom ponúka tie najlepšie podmienky na usadenie sa, a to najmä z dôvodu najvyššieho skóre v zdravotnej starostlivosti, ale aj finančnej flexibility. Celkové skóre, ktoré Švajčiarsko získalo, bolo 70,28 bodu.

Nórsko je druhou najlepšou krajinou. Tiež vyniká svojou zdravotnou starostlivosťou a znalosťou angličtiny, no skončilo až o 13 bodov za top destináciou (57,66 bodu).  Na treťom mieste v tesnom závese skončilo Dánsko (56,81) s druhým najvyšším skóre za finančnú flexibilitu. Island a Švédsko sú na štvrtom a piatom mieste v dôsledku kombinácie znalosti angličtiny a stabilného systému zdravotnej starostlivosti. Fínsko je na ôsmom mieste, zaostáva za Holandskom a Rakúskom, no vyniká vyšším skóre v ústretovosti voči Američanom.

„Škandinávske krajiny a Fínsko majú v tomto rebríčku najvyššie skóre vďaka svojmu systému zdravotnej starostlivosti – niečo, čo Američania oceňujú. Navyše, Škandinávci a Fíni často hovoria plynule anglicky, čo je pre Američanov výhodou,“ konštatuje Behar Sadiku, odborník na globálne cestovanie a cestovný ruch.

Na 10. mieste (41 bodov) skončilo Nemecko, ktoré má jedno z najvyšších skóre za jazykové znalosti a systém zdravotnej starostlivosti, no najnižšie za prívetivosť. „Chladný“ postoj, ktorý Nemcov charakterizuje, môže byť problémom pre Američanov, ktorí napriek tomu, že hľadajú lepší život, skutočne oceňujú priateľské prostredie. Podobné skóre a charakteristiky získalo aj Luxembursko (41,46 boda), ktoré tesne predbehlo Nemecko. Holandsko a Island dosiahli najvyššie skóre za znalosť angličtiny.

Slovensko je na úplnom dne

Slovensko skončilo v štúdii na poslednom 28. mieste, sme teda najhoršia možná destinácia pre Američanov na presťahovanie sa. Pred nami skončilo aj Rumunsko a to na 15. mieste. Tesne nás predbehlo aj Bulharsko. Získali sme celkové skóre 19,11 boda.

V porovnaní s víťazom rebríčka sme síce získali lepšie hodnotenie za znalosť angličtiny (33,14 boda) a sme o niečo priateľskejší, ale v porovnaní kvality zdravotnej starostlivosti sme získali iba 7,31 boda, zatiaľ čo Švajčiarsko 100 bodov.

Priemerná hrubá mzda u nás síce nie je najnižšia v Schengene, keďže pod nami sa umiestnilo Bulharsko, Rumunsko, Chorvátsko a tesne aj Lotyšsko, no v porovnaní so všetkými ostatnými štátmi zarábame málo a vo finančnej flexibilite za zmienenými krajinami zaostávame.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie