Slovensko sa ocitlo v náručí jari uprostred zimy. Mimoriadne teploty lámu rekordy, BÚRKY ale už číhajú za ROHOM

Reklama
Počasie sa onedlho zmení. Zdroj: Pixabay/ leemurry01, Freepik

Na Slovensku aktuálne zažívame situáciu, ktorá by bola v januári ešte pred pár rokmi nemysliteľná. Namiesto zasnežených ulíc a mrazivého vzduchu sa ocitáme vo víre teplého počasia, pripomínajúceho skôr jarné dni. Teploty dosahujú hodnoty, ktoré výrazne prevyšujú dlhodobé priemery pre toto obdobie.

Za týmto výnimočným oteplením stojí tlaková níž nad Atlantikom, ktorá k nám tlačí teplý vzduch z juhu a juhozápadu. Na situáciu navyše vplýva orkán Hermina, ktorý zasiahne západnú Európu a ešte viac zosilní teplý prúd prúdiaci do strednej Európy. Podľa meteorológov z portálu iMeteo tak zažívame nezvyčajné teplotné extrémy.

Rekordy v januári: Teploty až o 12 °C vyššie než zvyčajne

Už dnes sa teploty na Slovensku vyšplhajú na nezvyčajné hodnoty – od 8 °C na severe až po 14 °C na juhozápade. A to nie je všetko. V nasledujúcich dňoch sa očakáva ďalší nárast.

V pondelok by mohli teploty na západe Slovenska dosiahnuť až 16 °C, čo predstavuje odchýlku až o 12 °C nad priemer.

Takéto teplo, navyše uprostred zimy, môže mať viacero dôsledkov. Na jednej strane si môžeme užiť príjemné prechádzky bez hrubých vrstiev oblečenia, na druhej strane sú tieto extrémy varovným signálom o klimatických zmenách, ktoré už neobchádzajú ani naše územie.

Príjemné teplo vystrieda dramatické ochladenie

Idylické teploty však nebudú trvať dlho. Už od utorka očakávajú meteorológovia príchod studeného frontu, ktorý so sebou prinesie prudké ochladenie a výrazné zrážky. Tento teplotný kontrast môže vyvolať búrky, čo je v januári veľmi netypický jav.

Najväčšie riziko búrok sa predpokladá v južnejších oblastiach, ako sú Chorvátsko, Slovinsko či Maďarsko, no ani Slovensko nezostane mimo tohto diania.

„Najmä v Podunajskej nížine by sa v utorok popoludní mohli objaviť prvé búrky,“ uvádza iMeteo.

Oteplenie ako súčasť širších klimatických zmien?

Tieto nezvyčajné prejavy počasia nie sú len ojedinelým javom, ale môžu byť dôkazom globálnych klimatických zmien.

Prudké oteplenia, netypické búrky v zime či stále častejšie výkyvy počasia ukazujú, že stabilná klíma, akú sme poznali v minulosti, už nie je samozrejmosťou. Pre nás všetkých je to výzva na zamyslenie – a zároveň na prípravu na čoraz nepredvídateľnejšie počasie.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na[javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie