Slovensko sa ocitlo na čele negatívneho rebríčka. Pre TOTO odborníci vyjadrili obavy a poukázali na závažné dôsledky

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: TASR

Slovensko opäť vedie, ale v negatívnom zmysle. Pozrite si, ako hodnotia analytici štatistiku, ktorá odhaľuje počet návštev lekára na jedného obyvateľa. Výsledky sú alarmujúce.

Opäť sme sa dostali na vrchol nepriaznivej štatistiky. V súvislosti s tým analytici vyjadrili znepokojenie a upozornili na vážne následky.

Ako často ľudia chodia k lekárovi?

Podľa analytikov z projektu Dáta bez pátosu Slovensko pri populácii 5,4 milióna obyvateľov zaznamenáva až 60 miliónov návštev lekára ročne. To znamená, že počas 245 pracovných dní (bez víkendov a sviatkov) pripadá denne až 250 000 návštev.

„Koľko na to treba lekárov a sestier. Koľko trvá a koľko stojí jedna návšteva? Koľko ľudí je mimo školu a mimo pracovný proces? A viete, že mnohých z tých 250,000 treba sprevádzať a tak má Slovensko denne 300-350 tisíc ľudí na potulkách za doktorom,“ upozorňujú analytici.

This chart tracks the number of in-person doctor visits per year by country. Data is sourced from the OECD, as of 2021, or the latest year available.
Na snímke graf, na ktorom je počet osobných návštev lekára za rok podľa jednotlivých krajín. Zdroj: OECD/Visual Capitalist

Upozornili tiež, že tento problém je dlhodobý a prináša výrazné finančné náklady. „Sprievodným dôsledkom sú dlhé čakacie doby, dlhé hodiny strávené v čakárňach, preplácané PNky a OČRky,“ tvrdia odborníci.

„Počuli ste ministra alebo poisťovne alebo odborárov riešiť tento ´parameter´? Nepočuli? Všetkým to vyhovuje. Ale sťažovať sa budú na množstvo administratívy spojenej s návštevami v ambulanciách, na poliklinikách. A to máme ešte vysoký počet dní strávených pacientmi na lôžkach v nemocniciach,“ dodali na záver.

Praktické sestry v niektorých krajinách zmierňujú zaťaženie pacientov

Na vrchole zoznamu sú Juhokórejčania, ktorí navštevujú lekára najviac, v priemere približne 16-krát ročne. Týmto návštevám pomáha povestný rýchly a efektívny sektor zdravotnej starostlivosti v krajine, píše portál visualcapitalist.com.

Podobne ako v USA, aj v Južnej Kórei platí systém poplatkov za služby, ktorý pacientom umožňuje prístup k tomu, čo potrebujú – ale s veľmi krátkym časom čakania.

Na rozdiel od USA však jej národný program poistenia pokrýva viac ako 70 % účtov za zdravotnú starostlivosť, čo znižuje individuálne náklady.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie