Slovensko opäť vedie, ale v negatívnom zmysle. Pozrite si, ako hodnotia analytici štatistiku, ktorá odhaľuje počet návštev lekára na jedného obyvateľa. Výsledky sú alarmujúce.
Opäť sme sa dostali na vrchol nepriaznivej štatistiky. V súvislosti s tým analytici vyjadrili znepokojenie a upozornili na vážne následky.
Ako často ľudia chodia k lekárovi?
Podľa analytikov z projektu Dáta bez pátosu Slovensko pri populácii 5,4 milióna obyvateľov zaznamenáva až 60 miliónov návštev lekára ročne. To znamená, že počas 245 pracovných dní (bez víkendov a sviatkov) pripadá denne až 250 000 návštev.
„Koľko na to treba lekárov a sestier. Koľko trvá a koľko stojí jedna návšteva? Koľko ľudí je mimo školu a mimo pracovný proces? A viete, že mnohých z tých 250,000 treba sprevádzať a tak má Slovensko denne 300-350 tisíc ľudí na potulkách za doktorom,“ upozorňujú analytici.
Upozornili tiež, že tento problém je dlhodobý a prináša výrazné finančné náklady. „Sprievodným dôsledkom sú dlhé čakacie doby, dlhé hodiny strávené v čakárňach, preplácané PNky a OČRky,“ tvrdia odborníci.
„Počuli ste ministra alebo poisťovne alebo odborárov riešiť tento ´parameter´? Nepočuli? Všetkým to vyhovuje. Ale sťažovať sa budú na množstvo administratívy spojenej s návštevami v ambulanciách, na poliklinikách. A to máme ešte vysoký počet dní strávených pacientmi na lôžkach v nemocniciach,“ dodali na záver.
Praktické sestry v niektorých krajinách zmierňujú zaťaženie pacientov
Na vrchole zoznamu sú Juhokórejčania, ktorí navštevujú lekára najviac, v priemere približne 16-krát ročne. Týmto návštevám pomáha povestný rýchly a efektívny sektor zdravotnej starostlivosti v krajine, píše portál visualcapitalist.com.
Podobne ako v USA, aj v Južnej Kórei platí systém poplatkov za služby, ktorý pacientom umožňuje prístup k tomu, čo potrebujú – ale s veľmi krátkym časom čakania.
Na rozdiel od USA však jej národný program poistenia pokrýva viac ako 70 % účtov za zdravotnú starostlivosť, čo znižuje individuálne náklady.