Slovensko prišlo o rozhlasovú legendu a hrdinu z 1968: Zomrel zvukový majster Peter Janík (†85)

Reklama
Ilustračná fotografia. Zdroj: Archív TASR/Dano Veselský, pixabay.com

TASR informuje, že vo veku 85 rokov zomrel Peter Janík, jedna z najvýznamnejších osobností slovenského rozhlasu a priekopník v oblasti zvukovej techniky. Informáciu o jeho úmrtí potvrdil redaktor Slovenského rozhlasu Martin Jurčo.

Život zasvätený zvuku

Peter Janík sa narodil 9. septembra 1939 v Rožnove pod Radhoštěm. Po absolvovaní Elektrotechnickej fakulty Českého vysokého učenia technického v Prahe začal svoju profesionálnu kariéru v rozhlase. V roku 1964 nastúpil do Československého rozhlasu v Bratislave ako technik. Už o rok neskôr sa stal vedúcim Elektroakustického štúdia. V 70. rokoch svoje znalosti odovzdával aj ako pedagóg na Katedre hudobnej teórie Vysokej školy múzických umení v Bratislave.

Janík patril medzi priekopníkov v oblasti zvukovej techniky a jeho meno je spojené s prvými stereofonickými nahrávkami rozhlasových hier a hudby na Slovensku i v celom Československu.

Nadčasová práca a významné ocenenia

Počas svojej kariéry Janík spolupracoval na desiatkach rozhlasových hier, nahrávok poézie, folklóru, ale aj s hudobnými ikonami, ako boli Collegium Musicum či Eva Kostolányiová. Rozhlasové hry, na ktorých sa podieľal, získali množstvo medzinárodných ocenení, ako Prix Italia, Prix Musical de Radio Brno či Festival Electroacoustic Bourges.

Janík bol priekopníkom kvadrofonických nahrávok – systému, ktorý namiesto dvoch kanálov stereofónie využíval štyri kanály na realistickejšie zachytenie zvuku. Tento prelomový prístup bol využitý pri dielach ako Orthogenesis (1968) Jozefa Malovca, Plač Tadeáša Salvu či Démon Michaila Jurieviča Lermontova.

Hrdina rozhlasu z roku 1968

Peter Janík bol nielen zvukovým vizionárom, ale aj hrdinom. Počas dramatických udalostí roku 1968 sa aktívne podieľal na ilegálnom rozhlasovom vysielaní, ktoré pomáhalo šíriť pravdivé informácie v čase okupácie Československa.

Peter Janík sa nezmazateľne zapísal do histórie slovenskej zvukovej a rozhlasovej tvorby. Jeho inovatívny prístup, technologické experimenty a oddanosť kvalite zostávajú inšpiráciou pre budúce generácie. Slovenský rozhlas stratil jedného zo svojich velikánov, ale jeho práca bude žiť ďalej v nahrávkach, ktoré tvoria súčasť nášho kultúrneho dedičstva.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na[javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie