fbpx

Slovensko prekročilo dlhovú brzdu: Aké opatrenia nás čakajú na zníženie dlhu?

Na snímke minister financií SR Ladislav Kamenický Zdroj: TASR/Pavel Neubauer, Pexels/Pixabay

Slovenský verejný dlh prekročil najvyššiu hranicu dlhovej brzdy a jeho stabilizácia si vyžaduje ďalšie kroky na zníženie deficitu, tvrdí Ministerstvo financií SR. Hrubý verejný dlh dosiahol 56 % hrubého domáceho produktu (HDP) v roku 2023, čo je dôsledok pandemickej a energetickej krízy, ako aj viacerých opatrení v rodinnej politike. Aby sa zastavil rast dlhu, vláda prijala konsolidačné opatrenia, avšak pre jeho trvalú stabilizáciu budú potrebné ďalšie kroky. Píše o tom agentúra TASR.

Ministerstvo financií v stanovisku upozorňuje, že nárast verejného dlhu bol spôsobený pandémiou COVID-19, energetickou krízou a opatreniami prijatými v rokoch 2020 až 2023. Aj keď bol v roku 2023 prijatý jeden konsolidačný balíček vo výške 1,4 % HDP, jeho účinky boli čiastočne oslabené novými sociálnymi prioritami vlády a ďalšími faktormi mimo jej kontroly.

Stabilizácia dlhu do konca volebného obdobia

Cieľ vlády znížiť deficit pod 3 % HDP do konca volebného obdobia by mal pomôcť zastaviť rast dlhu. Avšak, aby bolo možné dosiahnuť trvalú stabilizáciu, bude potrebné prijať ďalšie úsporné opatrenia vo výške približne 3 % HDP. V prípade, že by vláda neprijala tieto kroky, verejný dlh by opäť začal rásť od roku 2024.

Konsolidačné opatrenia

Medzi už prijaté opatrenia patrí zavedenie dane na sladené nápoje a rozšírenie zdanenia tabakových výrobkov. Ministerstvo financií však plánuje ďalšie kroky, vrátane zdanenia väčších firiem a vysokopríjmových zamestnancov. Na výdavkovej strane sa uvažuje o úsporách na prevádzke štátu a mzdových nákladoch.

Dlhodobé znižovanie dlhu

Na zníženie verejného dlhu pod všetky sankčné pásma dlhovej brzdy bude potrebné pokračovať v konsolidačnom úsilí aj po skončení súčasného vládneho obdobia. Ak by sa deficit ročne znižoval o 1 % HDP, dlh by mohol klesnúť pod najvyššie sankčné pásmo do začiatku nasledujúceho desaťročia.

Úniková klauzula a rozpočtová zodpovednosť

Schválením programového vyhlásenia novej vlády v novembri 2023 bola na dva roky aktivovaná úniková klauzula, ktorá umožňuje vyhnúť sa najprísnejším sankciám dlhovej brzdy. Napriek tomu musí vláda predložiť parlamentu zdôvodnenie výšky dlhu a návrhy na jeho zníženie.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie