Slovensko potrápi silný vietor, SHMÚ vydal výstrahy. Na Európu sa valí bombogenéza

Nad Atlantikom sa sformuje bombogenéza. Pri tomto jave sa tlak vzduchu v strede tlakovej níže výrazne zníži v priebehu 24 hodín najmenej o 24 hPa. Tentoraz sa prehĺbenie prejaví poklesom tlaku až o 32 hPa. Foto: TASR/AP, reprofoto/iMeteo.sk

Nad Atlantickým oceánom sa prehĺbi tlaková níž, ktorá prinesie silnejší vietor do Európy. S ním treba rátať aj na našom území.

V najbližších dňoch nás potrápi silnejší vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal na štvrtok pre niektoré okresy západného Slovenska výstrahy 1. stupňa.

Ako informuje na svojom webe, na niektorých miestach môže vietor dosiahnuť v nárazoch až 75 km/h. Výstrahy pred vetrom vydali platia pre viaceré okresy Bratislavského, Trenčianskeho, Nitrianskeho a Trnavského kraja a pre okres Žarnovica v Banskobystrickom kraji.

Výstrahy vo vybraných okresoch sú už v platnosti, inde začnú platiť od 11. hodiny dnešného dňa a potrvajú až do večera. „Táto rýchlosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu,“ uviedol SHMÚ.

Rovnaký scenár očakávame aj v piatok, kedy sú v platnosti výstrahy 1. stupňa pred vetrom, predbežne pre rovnaké oblasti. Krátkodobo môžu nárazy vetra opäť dosiahnuť až 75 km/h.

Výstrahy 1. stupňa pred nárazmi vetra na 17. a 18. októbra 2024. Zdroj: shmu.sk

Vietor nás zrejme potrápi aj v ďalších dňoch. Nad východným Atlantikom sa sformuje bombogenéza, ktorá výrazne ovplyvní počasie v Európe a tiež na Slovensku.

V teplých vodách Atlantického oceánu sa rýchlo sformuje a prehĺbi tlaková níž, ktorá prinesie nepriaznivé počasie spojené s mohutným vetrom a výdatnými zrážkami, informuje iMeteo.sk.

Situácia sa začne meniť až v sobotu dopoludnia, kedy vznikne takzvaná bombogenéza, v meteorologickom slovníku známa ako rapídna cyklogenéza.

Pri tomto jave sa tlak vzduchu v strede tlakovej níže výrazne zníži v priebehu 24 hodín najmenej o 24 hPa. Tentoraz sa prehĺbenie prejaví poklesom tlaku až o 32 hPa.

V sobotu ráno bude tlak v strede tlakovej níže dosahovať 990 hPa a postupne sa presunie k Britským ostrovom. Večer klesne na hodnoty 980 hPa, pričom do nedele rána sa prehĺbi až na 958 hPa.

Stred tejto hlbokej tlakovej níže sa začne presúvať západne od pobrežia Írska k severovýchodu okolo Škótska a smerom nad Škandináviu.

Na Britských ostrovoch tak môžu obyvatelia očakávať silný nárazový vietor, najmä na západe Írska a Škótska, o sile cez 120 km/h.

Vietor zosilnie aj na pobreží Francúzska, Nemecka a Dánska, kde sa však neočakávajú väčšie problémy s následkami vetra. Vietor výrazne zosilnie až v pondelok, čo bude súvisieť so silnejúcou tlakovou nížou nad Azorami.

V nedeľu treba rátať so silnejším vetrom aj na Slovensku, čo súvisí aj s touto tlakovou nížou, keďže sa zosilní tlakový kontrast, vplyvom silnejšieho vetra. Na našom území očakávame nárazy okolo 70 km/h.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie