fbpx

Slovensko má záujem o Ukrajinu len na čas. Toto si myslí Kyjev po rokovaní s vládou

Na snímke zľava predseda vlády Ukrajiny Denys Šmyhaľ a predseda vlády SR Robert Fico na stretnutí členov slovenskej a ukrajinskej vlády 11. apríla 2024 v Michalovciach. Zdroj: FOTO TASR/František Iván

Ten vsadil na obavy, že víťazstvo jeho súpera Ivana Korčoka povedie k vyslaniu slovenských vojakov na Ukrajinu a sľúbil, že to nedovolí, akokoľvek sa s ničím takým ani nepočítalo. Strach z vojny zmobilizoval voličov slovenských dedín a malých miest, čo viedlo k Pellegriniho víťazstvu.

Koniec volebného cyklu na Slovensku dal nádej na pokrok a samo rokovanie, konané len päť dní po voľbách, tieto očakávania do istej miery naplnilo, usúdil denník na základe Šmyhalových výrokov o dosiahnutých dohodách. Rovnako dôležitý bol podľa listu aj tón Ficových výrokov. Slovensko chce podľa premiéra prejaviť susednej krajine solidaritu „v nešťastí, s ktorým sa potýka“, bez toho, aby však príčinu „nešťastia“ pomenoval.

Slovensko sa tiež zúčastní na mierovom summite vo Švajčiarsku, ani nebude klásť prekážky na ceste Ukrajiny do Európskej únie, prisľúbil. Dôležité podľa listu bolo aj to, čo oficiálne neodznelo: Rokovania sa zúčastnil minister obrany Robert Kaliňák, neoficiálne označovaný za hlavného obchodníka so zbraňami. Hoci nie všetky Ficove vyhlásenia boli priateľské, najmä pokiaľ ide o zákaz dovozu ukrajinského poľnohospodárskeho tovaru, „celkový dojem bol vcelku pozitívny“.

Ukrajinská téma je pre vládu nástrojom domácej politiky, nie zahraničnej

Takúto zmenu postoja podľa listu spôsobila dopredu skutočnosť, že na rozdiel maďarského premiéra Viktora Orbána nie je pre súčasnú slovenskú vládu ukrajinská téma nástrojom zahraničnej, ale domácej politiky. Umelo vytvorený strach zo zapojenia do vojny pomohol mobilizovať voličov, teraz sa však zdá táto téma irelevantná.

Slovenského premiéra navyše čakajú zložité rokovania s Európskou komisiou kvôli plánom presadiť veľmi kontroverzné zmeny zákonov o verejnoprávnej televízii a mimovládnych organizáciách. V stávke je zmrazenie pomoci EÚ vo výške 20 miliárd eur, a tak Fico bude usilovať o kompromis, usúdil expert Alexander Duleba.

Vzhľadom na to, aké účinné sa strašenie Ukrajinou ukázalo, bolo by čudné, aby sa k tomu Fico zase neuchýlil, píše list. Otázka znie, či si to ponechá do najbližších parlamentných volieb, alebo to použije už pri júnových voľbách do EP? Odpoveď vraj pravdepodobne závisí od toho, čo bude pre Fica prioritou: tieto voľby, alebo vyhnutie sa kríze vo vzťahoch s Bruselom. To určí dobu trvania „konštruktívnych vzťahov“ s Kyjevom, usúdila Ukrajinska pravda na záver.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie