Nevýhodné podmienky
„Robíme medzinárodnú kontrolu, pretože SVK bolo viazané rozhodnutiami EK a práve v spojitosti s nákupom vakcín je problém prístupu verejnosti k zmluvám, pretože komisia ich urobila neverejnými. Verejnosť tak nemá šancu odkontrolovať základné údaje, koľko vakcín, prečo, za koľko sme nakúpili,“ upozornil Andrassy.
O nevýhodných podmienkach hovorí aj bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí, informuje portál Dnes24.sk.
„Členské štáty nemali možnosť s výrobcami uzavrieť iné kontrakty, ako im ponúkla Európska komisia. Podmienky, z môjho pohľadu, boli veľmi nevýhodné. Pretože každý jeden členský štát sa musel zaviazať, že odkúpi veľké množstvo vakcín.“
Nepáči sa to ani premiérovi Robertovi Ficovi
„Čo je to za nezmysel, že musíme do roku 2026 kupovať vakcíny, ktoré nepotrebujeme? Áno, nemusíme ju brať, ale za každú musíme zaplatiť polovičku. Tak za takúto zmluvu niekto musel zobrať pekný bakšiš. A na to nech sa pozrú orgány činné v trestnom konaní,“ vyhlásil.
Rezort zdravotníctva sa teraz snaží minimalizovať finančné straty za zazmluvnené vakcíny.
„Preto Slovensko pristúpilo v máji 2023 k podpísaniu dodatku č. 5 ku kúpnej zmluve so spoločnosťou Pfizer/BioNTech. Tento dodatok nám znížil množstvo dávok z pôvodne dohodnutého objemu pre roky 2023–2024, z viac ako 5 miliónov dávok na takmer 1,9 milióna a zabezpečil ich rozloženie až do roku 2026,“ povedal pre portál hovorca ministerstva Andrej Wallner.