Slovensko je pripravené spustiť leteckú linku do Pekingu, premiér Fico rokoval v Číne aj o významných investíciách

Reklama
Vľavo ministerka hospodárstva Denisa Saková, v strede premiér Robert Fico s čínskym predsedom vlády Li Čchiangom, vpravo minister dopravy Jozef Ráž. Foto: reprofoto/ Facebook/Robert Fico

Premiér Robert Fico sa s niektorými členmi vlády nachádza na oficiálnej návšteve Číny. Podarilo sa im vyrokovať dohodu o bezvízovom vstupe do Číny na 15 dní. Prebiehajú aj diskusie o dvoch najväčších čínskych investíciách na Slovensku.

Premiér Robert Fico sa spoločne s ministrami a podnikateľmi nachádzajú na oficiálnej návšteve Číny. Tam sa im podarilo vyrokovať, aby Slováci mohli vycestovať do Číny na obdobie do 15 dní bez nutnosti vybaviť si víza. Slovensko je naopak pripravené zaviesť priame letecké spojenie medzi Bratislavou a Pekingom.

Ako povedal Robert Fico vo videu na sociálnej sieti po rokovaniach s čínskym predsedom vlády Li Čchiangom, dohodli sa na strategickom partnerstve, čo umožní prehĺbenie spolupráce nielen vlád, ale aj podnikateľských sektorov. Rokovania sa však podľa neho týkali najmä energetických a infraštruktúrnych projektov.

„Ešte nikdy nebolo také rozsiahle zastúpenie slovenských vládnych a podnikateľských kruhov na návšteve v žiadnej inej krajine na svete. Vyjadrujeme tak našu snahu o najvyššiu úroveň a kvalitu vzťahov medzi SR a Čínskou ľudovou republikou,“ napísal Robert Fico na sociálnej sieti.

Poukázal na dve veľké čínske investície, ktoré sa na Slovensku momentálne rozbiehajú alebo už sú rozbehnuté, a to na výstavbu automobilky Volvo na východe Slovenska a na prípravné práce na závod na výrobu batérií do elektromobilov v Nitrianskom kraji. Zároveň otvoril podnikateľské fórum s účasťou stoviek slovenských a čínskych podnikateľov.

Jednou z kľúčových tém bol podľa Fica aj konflikt na Ukrajine. Ako dodal, v ňom môže Čína zohrať rozhodujúcu úlohu.

„Veľmi pozorne vnímame diplomatické úsilie Číny, venované regulácii konfliktu na Ukrajine a vymenili sme si naše postoje k tejto zásadnej problematike. Sme tiež pripravení na vzájomne výhodnú ekonomickú spoluprácu a nadviazanie hlbších ľudských vzťahov,“ dodal.

Slovenského premiéra ešte čaká stretnutie s predsedom čínskeho parlamentu a s čínskym prezidentom. Dodal, že na týchto stretnutiach sa slovenská delegácia chce opätovne venovať najmä otázkam posilnenia ekonomických vzťahov medzi krajinami, ale aj ďalším otázkam zahraničnej politiky, predovšetkým otázke vojny na Ukrajine.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie