fbpx

Slovensko je najviac ohrozené chudobou. Mať mäso na tanieri každý druhý deň si nemôže dovoliť takmer polovica Slovákov

Celkovo až 17,8 percenta slovenskej populácie si nemôže dovoliť každý druhý deň jedlo obsahujúce mäso, ryby alebo vegetariánsky ekvivalent. Zdroj: Pexels

V roku 2023 si 9,5 % obyvateľov EÚ nemohlo každý druhý deň dovoliť jedlo obsahujúce mäso, ryby alebo vegetariánsky ekvivalent, čo je o 1,2 % viac v porovnaní s rokom 2022 (8,3 %). Informuje Eurostat.

Okrem toho, pokiaľ ide len o ľudí ohrozených chudobou, v roku 2023 bol podiel na úrovni EÚ 22,3 %, čo v porovnaní s rokom 2022 predstavuje nárast o 2,6 percent (19,7 %).

Slovensko si drží prvenstvo v EÚ

Eurostat sa taktiež pozrel na konkrétne štáty. A práve to prinieslo pre Slovensko prvé miesto.

Na celoštátnej úrovni bol najvyšší podiel ľudí ohrozených chudobou, ktorí si nemôžu dovoliť riadne jedlo, zaznamenaný na Slovensku (45,7 %). Je to najviac v rámci všetkých 27 členských krajín EÚ.

Takmer každý druhý obyvateľ Slovenska, ktorého ohrozuje príjmová chudoba, má problém zabezpečiť si mäsité jedlo. Ide o jeden z 13 nedostatkov, ktoré pociťujú domácnosti alebo obyvatelia a merajú sa v rámci jednej z dimenzií chudoby.

Za Slovenskom nasledovalo Maďarsko (44,9 %) a Bulharsko (40,2 %). Najviac mäsa si môžu dovoliť ľudia v Írsku (4,2 %), za ktorým nasledoval Cyprus (5,0 %) a Portugalsko (5,9 %). V posledných menovaných štátoch prejav chudoby vo forme nedostupnosti mäsitého jedla nie je častý.

V EÚ bol rozdiel medzi celkovým obyvateľstvom a obyvateľstvom ohrozeným chudobou, pokiaľ ide o zabezpečenie riadneho jedla, 12,8  percentuálneho bodu. Na úrovni krajín vykázalo najväčší rozdiel Maďarsko na úrovni 30,2 percentuálnych bodov, za ním nasledovalo Slovensko (27,9) a Grécko (27,3). Naproti tomu Švédsko, Cyprus, Luxembursko, Portugalsko a Írsko uviedli najmenšie rozdiely, všetky pod 4 percentuálne body.

Štatistické zisťovanie o príjmoch a životných podmienkach (EU SILC) meria spolu tri dimenzie chudoby

V druhej dimenzii sa zisťuje celkovo 13 nedostatkov. Ukazujú to, čo si domácnosti a jednotlivci nemôžu dovoliť. Okrem mäsitého jedla každý druhý deň sú zisťované aj iné nedostatky. Patrí sem napríklad schopnosť zaplatiť si týždňovú dovolenku aspoň raz za rok, schopnosť čeliť neočakávaným vyšším výdavkom, ale aj schopnosť nahrádzať opotrebovaný nábytok novým. Zisťuje sa taktiež, či domácnosti majú nedoplatky spojené s hypotékou, nájomným, energiami a podobne.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie