Na Slovensku sa čoraz viac zintenzívňuje problém s obsadzovaním potrebných pracovných miest. Dôvodom sú nevhodné kvalifikačné predpoklady uchádzačov a klesajúca demografia.
Na trhu práce narastá závislosť od zahraničných pracovníkov, ktorých počet dosiahol historické maximum. Najviac sú zastúpení zamestnanci z Ukrajiny, pričom podiel pracujúcich z Indie tiež výrazne narastá, informuje portál openiazoch.sk.
Podľa Inštitútu finančnej politiky (IFP) sa v auguste počet zahraničných pracovníkov na Slovensku prehupol nad 109-tisíc. Títo pracovníci vyplňujú voľné pozície, ktoré nie je možné obsadiť z dôvodu klesajúcej demografickej krivky a nevhodnej kvalifikácie našich aktívnych obyvateľov.
„Väčšina z nich sa zamestnáva na západe Slovenska, kde má každý okres nezamestnanosť pod 3 percentá,“ upozorňujú analytici IFP. V dôsledku nedostatku zamestnancov sa počet voľných pracovných miest na Slovensku zvýšil na viac ako 95-tisíc.
Od pandémie sa podstatne zmenila štruktúra krajín, odkiaľ prichádzajú zahraniční pracovníci. Kým v marci 2019 bol podiel zamestnancov z EÚ a krajín mimo EÚ približne vyrovnaný, dnes až 70 percent prichádza z tretích krajín. Ukrajina zostáva krajina s najvyšším počtom prichádzajúcich zamestnancov, pričom jej podiel sa v dôsledku vojny zdvojnásobil. Zároveň sa zvýšil počet zamestnancov z Indie, ktorých je u nás takmer 4-tisíc, zatiaľ čo počet pracovníkov zo Srbska a Rumunska sa znížil o viac ako polovicu.
Nedostatok domácich zamestnancov tak čiastočne kompenzuje pracovná sila zo zahraničia. Podiel cudzincov na celkovom počte zamestnancov (podľa údajov VZPS) sa pohybuje takmer na úrovni 5 percent a za posledných 10 rokov vzrástol sedemnásobne.
Zahraniční pracovníci sa pridali do všetkých profesií, pričom najväčší podiel, približne 13 percent, pracuje ako operátori strojov a pomocní pracovníci. Tieto manuálne pozície pritom tvoria viac ako dve tretiny voľných pracovných miest, pričom zamestnávatelia čelí problémom pri ich obsadzovaní.
Miera nezamestnanosti na Slovensku v auguste zostala na úrovni 5 percent. Počet nezamestnaných osôb sa od začiatku roka takmer nezmenil a stagnuje pod 140-tisíc. „V posledných mesiacoch zaznamenávame najmä nárast záujmu o zamestnanie v sektore komunikácie, čo súvisí s mediálnymi správami o prepúšťaní v spoločnostiach ako IBM a AT&T. Rovnako sa zvýšil prítok uchádzačov zo sektora verejnej správy, ktorý môže obsahovať aj čakateľov na schválenie predčasných dôchodkov zo strany Sociálnej poisťovne,“ dodávajú analytici IFP.