Ďalej uvádzajú, že starostlivosť im zatiaľ zabezpečujú hlavne príbuzní, ale i tak dlhodobo upozorňujú, že starnutím občanov je potrebné sa pripraviť nielen na zvýšenie počtu lôžok, ale všetkých kapacít vrátane príslušných pracovníkov. Nielen rodinných ošetrujúcich, ktorí kvôli tomu budú odchádzať z trhu práce a budú s tým mať problémy.
Zariadenia poskytujúce starostlivosť sa potýkajú s mnohými problémami. Na umiestnenie do domova pre seniorov, denného stacionára či na domácu opatrovateľku čaká v súčasnosti na Slovensku viac než 14-tisíc ľudí. Problém sa vyskytuje pri voľných kapacitách a nedostatku ošetrujúceho personálu. Pre mnohých ľudí sú prekážkou neverejné zariadenia, ktoré sú finančne náročné.
Treba myslieť aj na prevenciu
Na zhoršujúci sa stav s kapacitami by sme mali prihliadať už v skoršom veku a myslieť hlavne na naše zdravie. V prvom rade ide o absolvovanie preventívnych prehliadok u lekárov, aby sme eliminovali problémy najmä s obezitou. Zmena životosprávy sa týka aj mladších ľudí, ktorých čoraz viac trápia civilizačné choroby ako cukrovka.
Myslieť na prevenciu musí samotný štát, keďže odchod do dôchodku sa neustále posúva a pracujúcich seniorov, ktorí nevyžijú z penzie, je naďalej veľa. Podľa sociálnej poisťovne je to viac ako 7 percent poberateľov starobného dôchodku. Túto možnosť využilo viac než 155-tisíc penzistov z celkového počtu 1,1-milióna poberateľov starobného dôchodku.
V zamestnaní si privyrábajú tiež poberatelia invalidných dôchodkov – v decembri 2023 ich bolo približne 104-tisíc z celkového počtu 220-tisíc poberateľov invalidných dôchodkov. Vzhľadom na plánovaný posun odchodu do dôchodku budú ľudia chodiť do penzie handicapovaní, s pohybovými problémami by systém mal taktiež reagovať.