Budúci rok čaká Slovensko veľká zmena v dostupnosti vajec, pretože už nebudeme dovážať jeden druh. To môže viesť ku kríze alebo k falšovaniu pôvodu vajec, upozorňujú hydinári.
Od roku 2011 je Slovensko v produkcii vajec úplne sebestačné, no aj napriek tomu ich produkcia každým rokom klesá. Minulý rok sa sebestačnosť prepadla na 76 percent. Väčšinu vajec produkujú veľkochovy, kde prevláda chov sliepok v klietkach. Tieto systémy ponúkajú najlacnejšie a najdostupnejšie vajcia pre ľudí s nižšími príjmami.
Chovatelia hydiny tvrdia, že medzi vajíčkami z klietkových a podstielkových chovov nie je žiaden podstatný rozdiel. Dôvodom má byť, že nosnice v oboch typoch chovov dostávajú rovnaké krmivo a žijú v halách.
Žiadne vajcia z klietky
Zahraničné obchodné reťazce avizujú, že od januára 2025 nebudú predávať vo svojich prevádzkach v Slovenskej republike žiadne slovenské vajcia z klietkových chovov. Aj preto sa v súčasnosti realizuje rekonštrukcia klietkových chovov na podstielkové.
„Hydinári na Slovensku mali osem rokov na prípravu, v krajinách západnej Európy to bolo o dva roky menej, keďže tam sa utlmil predaj klietkových vajec už v roku 2023. Každý reťazec prijal individuálny záväzok, ktorý komunikuje so svojimi dodávateľmi s cieľom utlmiť predaj klietkových vajec v priebehu roka 2025,“ uviedol Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO).
Obavy z falšovania
Hydinári hlásia, že až 65 % vajíčok, ktoré chovatelia dodávajú, pochádza z klietkových chovov. Tvrdia, že v priebehu niekoľkých mesiacov nebudú schopní preorientovať sa na podstielkovú produkciu vajec.
Ak nepríde k rekonštrukcii, slovenské vajcia môžu byť nahradené vajcami zo zahraničia. Rovnako majú obavy z možnosti falšovania označovania spôsobu chovu nosníc pri dovážaných vajciach.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)