Po pokojných veľkonočných sviatkoch sa počasie na Slovensku výrazne mení. Prichádza séria búrlivých dní, ktoré so sebou prinesú nielen vysoké teploty, ale aj silné búrky a riziko výskytu superciel. Najnepokojnejšie dni nás čakajú od dnes až do štvrtka, pričom najhoršia situácia sa očakáva vo východnej a strednej časti krajiny.
Prekvapenie na oblohe
Aj keď sa nad Slovenskom pohybuje rozpadávajúci sa studený front, ochladenie neprichádza. Počasie je ovplyvnené nevýrazným tlakovým poľom a teploty zostávajú mimoriadne vysoké. Popoludní môžeme očakávať +21 °C až +26 °C, pričom o niečo chladnejšie bude len v oblastiach Trenčianskeho a Žilinského kraja, na Horehroní či Hornom Spiši, píše portál imeteo.sk.
Prvé blesky už udreli
Okolo 11. hodiny dopoludnia sa objavili prvé blesky v okolí obce Sihla v okrese Brezno. Búrková aktivita sa zatiaľ viaže najmä na horské oblasti, no zintenzívňuje sa aj na severovýchode Slovenska. Búrky z Poľska už prenikli na naše územie a zasiahli pohraničné oblasti.
Prichádzajú supercely?
S pribúdajúcimi hodinami sa očakáva zvýšenie počtu búrok, ktoré môžu byť aj silnejšie. Najväčšie riziko výskytu superciel je v oblasti Banskobystrického kraja. Ak sa búrky rozvinú aj vo východných regiónoch, môžu sa tam objaviť aj tieto extrémne prejavy počasia.
Západné Slovensko si dnes ešte vydýchne. Búrky sa tam podľa meteorológov neočakávajú.
Podľa predpovedí by sa búrková aktivita mala začať utíchať až po 20. hodine večer. Do tej doby sa odporúča sledovať aktuálny vývoj cez meteorologický radar, aby ste vedeli, kde práve udierajú blesky.
Dnešné búrky sú len začiatkom. V stredu večer dorazí ďalšia vlna, ktorá bude pokračovať nepretržite až do štvrtkového večera. Výraznejšia zmena príde pravdepodobne až počas víkendu, kedy sa má situácia začať zlepšovať.
Slovensko vstúpilo do obdobia, kedy sa slnečné počasie bude pravidelne striedať s búrkami a silnými výbojmi.
Búrková sezóna bude predĺžená
Nástup teplejšieho počasia v skorších mesiacoch spôsobuje, že búrková sezóna na Slovensku začína skôr a trvá dlhšie. Ako vysvetlil Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti, na vznik búrok stačí len dostatok vlhkosti vo vzduchu a výrazný pokles teploty s rastúcou nadmorskou výškou. A tieto podmienky sú splnené aj počas aktuálneho utorka.
Meteorológovia uviedli, že zatiaľ čo na západe a severozápade Slovenska sa po prechode frontu nachádza suchší a stabilnejší vzduch, vo zvyšku krajiny pretrvávajú priaznivé podmienky pre vznik a vývoj mohutnej kopovitej oblačnosti.
SHMÚ zároveň upozorňuje, že slabé prúdenie vo vyšších vrstvách atmosféry spôsobí, že búrky sa budú pohybovať veľmi pomaly. To zvyšuje riziko vysokého množstva zrážok na jednom mieste. „V slabom prúdení sú taktiež výraznejšie orografické efekty, t. j. stacionárne búrky na pohorí,“ dodal ústav.