Slovensko čaká nová vlna saharského prachu. Na tomto území ho bude najviac

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: FOTO TASR/Dano Veselský

Prach sa k nám dostal, pretože studený front s brázdou nízkeho tlaku vzduchu siahal až po Saharu. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na sociálnej sieti.

Meteorológovia vtedy poukázali na to, že koncentrácia saharského prachu v našej oblasti v najbližších hodinách ešte stúpne, tým že nad centrálnym Stredomorím je ho ešte viac, a práve odtiaľ k nám v piatok prúdil vzduch.

Nadnormálny teplý mesiac

V máji bolo na Slovensku výrazne teplé počasie a množstvo zrážok sa výrazne líšilo od bežných hodnôt. Východné Slovensko zažilo veľmi suché obdobie, naopak západné bolo veľmi vlhké. Informáciu o tom zverejnil Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webovom sídle.

Najvyššie priemerné mesačné teploty boli zaznamenané na západnom Slovensku. Výrazné odchýlky od dlhodobých priemerných hodnôt (1991 až 2020) boli zistené v povodiach Váhu, Nitry, horného Hrona a Bodrogu.

„Najvyššie hodnoty mesačných úhrnov zrážok, viac ako 100 milimetrov, boli namerané v severnej časti povodia Moravy a v južnej časti Ipľa,“ priblížili meteorológovia.

Silne podnormálny bol podľa nich máj v povodí Bodrogu. Podnormálny bol tiež v povodí horného Váhu, horného Hrona, Dunajca a Popradu, Hornádu a Bodvy. Zrážkovo nadnormálny mesiac v ostatných častiach povodí Váhu, Hrona, Ipľa a Moravy.

V porovnaní s minulým rokom, keď bol máj hodnotený ako normálne až nadnormálne vodný mesiac, sa tohtoročný máj javí ako výrazne suchší mesiac na celom území.

„Z hľadiska priemerných mesačných prietokov hodnotíme mesiac máj ako suchý mesiac vo väčšine povodí, s výnimkou povodí Dunajca a Popradu a dolnej časti Hrona, kde mesiac hodnotíme ako normálne vodný a južných povodí (Ipľa, Slanej a Dunaja), kde hodnotíme máj ako podnormálne vodný mesiac,“ skonštatovali meteorológovia.

Záplavy

Na konci mája sa postupne na viacerých miestach objavili prehánky a búrky. Pravidelný výskyt zrážkovej činnosti sa prejavil aj na tokoch, zaznamenali prechodné vzostupy. Vo väčšine dní prehánky a búrky mali veľmi pomalý pohyb, čo spôsobilo miestne vysoké krátkodobé úhrny zrážok, ktoré mohli viesť k zatápaniu ciest, podjazdov alebo záhrad.

„V máji 2024 sme zaznamenali prekročenie stupňa povodňovej aktivity len na jednej vodomernej stanici, v povodí hornej Nitry – na Handlovke, opakovane v dňoch 20. a 22. mája,“ skonštatovalo SHMÚ. Tvrdí, že z hľadiska významnosti prietoku išlo o nevýrazné kulminácie, dôvodom bolo najmä postupné nasýtenie povodia.

Podpriemerné hladiny podzemnej vody a výdatnosti prameňov boli v povodí Bodrogu, Popradu a Dunajca. Nadpriemerné hladiny podzemnej vody a výdatnosti prameňov sa vyskytli v povodí Hornádu a Moravy.

„V ostatných povodiach sa vyskytli prevažne priemerné hodnoty podzemnej vody. Z tohto dôvodu hodnotíme mesiac máj 2024 v podzemnej vode ako priemerný,“ podotkli meteorológovia.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie