Dnes (15.11.) večer nás čaká posledný superspln tohto roka, ktorý rozžiari nočnú oblohu. Okrem supermesiaca sa tento víkend môžeme tešiť aj na špeciálnu noc padajúcich hviezd, keď oblohu osvetlia rýchle Leonidy.
V dnešný večer spln zavŕši sériu štyroch supersplnov, ktoré sme mali možnosť vidieť v posledných mesiacoch. Supermesiace sa objavili v auguste, septembri a októbri, pričom októbrový bol najväčším supersplnom v roku 2024, píše portál imeteo.sk.
Na Slovensku dosiahne spln svoj vrchol dnes večer o 22:28 h. S dnešnou nocou sa tak uzavrie séria supersplnov tohto roka a na ďalšie supermesiace budeme musieť čakať niekoľko mesiacov.
Termín „superspln“ alebo „supermesiac“ označuje spln, ktorý nastáva, keď je Mesiac najbližšie k Zemi, teda v bode perigea na svojej obežnej dráhe.
Keď počas perigea dôjde k splnu (vzdialenosť od Zeme je približne 90 % minimálnej), Mesiac sa javí väčší a jasnejší než bežný spln, čo je dôvod, prečo sa nazýva „super“.
Zažiara aj Plejády
Pri príležitosti supermesiaca 15. novembra budú môcť astronómovia okrem toho pozorovať aj hviezdokopu Plejády, ktorá sa objaví vpravo dole od Mesiaca.
Plejády, známe aj ako Sedem sestier, sú krásnou hviezdokopou v blízkosti súhvezdia Býk a patria medzi najbližšie hviezdokopy na nočnej oblohe, ktoré sú viditeľné aj voľným okom.
Objavia sa aj padajúce hviezdy
Okrem tejto fascinujúcej hviezdokopy nás čaká aj pohľad na meteorický roj Leonidy, ktorý je známy svojimi rýchlymi meteormi.
V noci z nedele na pondelok bude dosahovať svoju najväčšiu aktivitu najrýchlejší meteorický roj. Aj keď ich najväčšia aktivita pripadá na 17. a 18. november, meteory môžeme pozorovať už v týchto dňoch a budú skvele dopĺňať pohľad na supermesiac.
Jasný Mesiac môže ovplyvniť podmienky na pozorovanie, no odborníci tvrdia, že každú hodinu budeme môcť vidieť približne 5 padajúcich hviezd. Za ideálnych podmienok sa ich počet môže zvýšiť až na 15 za hodinu.