Slovenskí vinári plačú. TRUPM môže položiť naše vinice na KOLENÁ

Zdroj: TASR/AP, Pixabay.com/ASPhotohrapy
Reklama

Hrozba obchodnej vojny visí nad Európou ako temný mrak a slovenskí vinári začínajú počítať možné škody. Hoci posielajú do USA len malé množstvo vína, obávajú sa dominového efektu. Nové americké clá by mohli úplne rozvrátiť krehkú rovnováhu na európskom trhu a zlikvidovať stovky vinárskych podnikov.

Cla, ktoré môžu otriasť základmi

Donald Trump opäť burcuje svetovú ekonomiku a tentoraz mieri na európskych vinárov. Podľa jeho plánov by mohol zaviesť až 200-percentné clo na dovoz vín z Európy do Spojených štátov. Pre gigantov ako Francúzsko, Taliansko či Španielsko by to znamenalo obrovské straty. Slovensko síce do USA exportuje iba malé objemy, no dôsledky by mohli byť fatálne aj pre našich producentov.

Európa plná vína? Nočná mora pre domácich producentov

V prípade, že americký trh pre európske vína zatvorí svoje brány, veľkí vývozcovia budú hľadať nové odbytiská. Najlogickejšou voľbou je samotná Európska únia. Znamená to jediné – zaplavenie domáceho trhu prebytočným vínom. Slováci by tak museli čeliť nebývalej konkurencii, a to v situácii, keď už teraz zápasia s predajom a udržateľnosťou výroby.

„Ak sa talianske či francúzske vína presunú na náš trh, slovenské fľaše jednoducho neobstoja. Cenovo ani objemovo,“ varuje hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, Jana Holéciová pre tvnoviny.sk.

Ceny pod náklady? Realita dnešných dní

Rodinné vinárstva, ktoré tvoria chrbtovú kosť slovenského vinohradníctva, už teraz balansujú na hrane. Ako upozorňuje vinár Jaroslav Macík, vína z domácej produkcie sú drahšie než tie dovážané, a to aj bez colných zásahov. Ak by sa na trhu objavilo ešte viac lacného vína, ceny by sa mohli prepadnúť hlboko pod výrobné náklady.

Jeho slová potvrdzuje pre tvnoviny.sk aj Jaroslav Ostrožovič, ktorý upozorňuje, že dnes už víno za 1,5 až 2,5 eura nezodpovedá reálnym nákladom na jeho výrobu. Ďalší pretlak na trhu by podľa neho znamenal pre mnohých producentov existenčné ohrozenie.

Problémy sa kopia už teraz

Aby toho nebolo málo, slovenskí vinári musia zároveň čeliť extrémnym výkyvom počasia, znižujúcej sa úrode a trvalo nízkym predajným číslam. V týchto podmienkach je každá nová hrozba, či už z Washingtonu alebo Bruselu, skutočnou ranou pod pás. Hoci sa väčšina pozornosti sústreďuje na veľké trhy, malé štáty ako Slovensko sú často tými, ktoré pocítia dôsledky najviac.

Obchodná diplomacia má pred sebou náročnú úlohu. V stávke nie sú len čísla na papieri, ale živobytie tisícok ľudí, ktorí stoja za každou fľašou slovenského vína.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis