„Môj postoj k sankciám je taký, že majú zmysel keď trestajú a dokážu dosiahnuť cieľ, v tomto prípade zastavenie ruskej agresie na Ukrajine. K tomu sme sa ale nedostali po žiadnom balíku sankcií,“ odkázal.
Michal Wiezik (PS) poukázal na to, že účinnosť reštriktívnych opatrení znižujú spôsoby ich obchádzania cez tretie krajiny a do Ruska a z Ruska plynie tovar zo sankčného zoznamu. „Parlament to vníma ako problém a vieme, že ak chceme obmedziť ruskú agresiu, tak to musíme skúsiť aj s týmito obchodnými nástrojmi,“ povedal.
Vladimír Bilčík (Demokrati) zdôraznil, že je v záujme Slovenska a demokratického sveta, aby Moskve nemohla financovať vojnu proti Ukrajine. „Musíme mať istotu, že členské štáty a ľudia a podniky v nich sankcie neobchádzajú,“ povedal.
Za problém považuje kontrolu tovarov dvojakého použitia a surovín. Rusko na nich bohatne a financuje vojnu.
„Musíme viac pracovať s tretími krajinami, ktoré sankcie obchádzajú. Mňa to trápi v súvislosti so západným Balkánom, je to veľká téma v Srbsku a ešte väčší problém postsovietskeho priestoru, Číny a Indie. To sú krajiny, kde Rusi dokážu vytvárať zisky aj z tých komodít, na ktoré EÚ uvalila sankcie,“ opísal situáciu.
Dodal, že v EÚ treba zabrániť špekulantom, ktorí porušujú sankcie, aj zavedením pokút.