Od štátu preto očakávajú zverejnenie novej reálnej daňovej prognózy týkajúcej sa príjmov miest z podielových daní v roku 2024. Rovnako aj, že štát príde s kredibilným plánom, ako stabilizovať situáciu, ktorá ohrozuje fungovanie samospráv v ďalších rokoch.
Niektoré mestá už definitívne rozhodli
„Ak by sa dane a poplatky nezvyšovali, mesto by nebolo schopné poskytovať služby, ani dotovať šport, kultúru a sociálne veci,“ zdôraznila hovorkyňa Trenčína Erika Ságová s tým, že návrhy na zvyšovanie daní a poplatkov v Trenčíne budú súčasťou decembrového zasadnutia mestského zastupiteľstva, schvaľujúci rozpočet na budúci rok.
V Ružomberku sa v roku 2024 zvyšovaniu nevyhnú. Takýto krok nevylučuje ani Liptovský Mikuláš. Podľa hovorkyne mesta Viktórie Čapčíkovej plánujú upraviť poplatok za tuhý komunálny odpad, daň z bytov, daň za stavby na bývanie, daň z ubytovania, daň z pozemkov a ostatné dane zaokrúhliť.
Bratislavské Staré Mesto bude zvyšovať tiež. Ďalšie tri najväčšie bratislavské mestské časti – Petržalka, Ružinov a Nové Mesto vyššie dane nezvažujú.
„Staré Mesto na najbližšom zasadnutí miestneho zastupiteľstva navrhne zvýšenie dane za psa, za predajné automaty a za nevýherné hracie prístroje na území mestskej časti,“ uviedla hovorkyňa starostu Veronika Gubková.
Poplatky sa nebudú zvyšovať v Banskej Bystrici, pretože zastupiteľstvo k tomuto kroku pristúpilo už minulý rok v decembri. Banskobystričania tak od začiatku tohto roka pocítili zvýšenie dane z nehnuteľnosti pri záhradách, zastavaných plochách a nádvoriach, pri lesných pozemkoch či pri priemyselných stavbách alebo stavbách na podnikanie. V tomto roku sa zvýšila aj sadzba dane za ubytovanie na osobu a prenocovanie, daň za predajné automaty, ale aj sadzba paušálneho poplatku za komunálny odpad.