Na základe zverejnených údajov by si si mal byť schopný zistiť, či ide o agentúru zapísanú vo verejných registroch Slovenskej republiky. V tomto prípade využi obchodný register alebo živnostenský register.
Ďalej skontroluj, či si dovolenku kupuješ od kancelárie, ktorá má prevádzkovanie cestovnej kancelárie alebo cestovnej agentúry aj v predmete podnikania. Ide totiž o povinnosť každej takejto spoločnosti. Okrem iného musia tiež informovať spotrebiteľa o zabezpečení ochrany pre prípad úpadku cestovnej kancelárie.
Ak ide o sprostredkovanie zájazdu, tak cestovná kancelária alebo agentúra musí vždy uviesť, skrz ktorú cestovnú kanceláriu zájazd sprostredkúva.
Zájazdy na sociálnych sieťach
„Súčasne spotrebiteľov upozorňujeme na predaj zájazdov cez sociálne siete (najmä Facebook), ktoré sú zneužívané niektorými subjektmi na predaj a nielen zájazdov – nie je známa identita predávajúceho, objednávke zájazdu predchádza komunikácia cez sociálne siete alebo telefonicky, predávajúci žiada peniaze vopred bez poskytnutia predzmluvných informácií a zmluvy o zájazde,“ podotýka SOI.
Samozrejme, sociálne siete využívajú aj skutočné etablované kancelárie. Nájdeš na nich však iba reklamu na rôzne zájazdy. Promo zvyčajne obsahuje odkaz či priame informácie o ich kamenných obchodoch či e-shopoch. Mnohí podvodníci ťa na takéto webové stránky či pobočky neodkážu.
Na tieto si daj pozor
Ak si chceš byť 100-percentne istý, SOI ti ponúka aj zoznam riadnych cestovných kancelárií so sídlom na Slovensku. Každý si teda môže overiť, či nakupuje cez kanceláriu zaradenú do zoznamu Slovenskej obchodnej inšpekcie. Urobiť tak môžeš na tomto odkaze.
SOI ti tiež ponúka možnosť overiť si, či daná agentúra spĺňa zákonné podmienky na predaj zájazdu a či má zabezpečenú ochranu pre prípad úpadku. Okrem toho máš právo slovenských inšpektorov aj písomne kontaktovať a požiadať o radu prostredníctvom formulára na webovej stránke SOI.
„Slovenská obchodná inšpekcia nedisponuje takými kontrolnými mechanizmami, aby vypátrala skutočného prevádzkovateľa podvodnej stránky, príp. stránku zablokovala a nie je oprávnená vymáhať nevrátené finančné prostriedky. Oklamaným spotrebiteľom odporúčame podozrenie zo spáchania trestného činu oznámiť orgánom činným v trestnom konaní,“ podotýkajú inšpektori v závere.