Slovenská armáda v regionálnom porovnaní ZAOSTÁVA. Budúcnosť ale môže zamiešať kartami

Slovenská armáda z pozície sily zaostáva za svojimi susedmi. Zdroj: FB/Ministerstvo obrany SR

S príchodom nových F-16 sa Slovensko stalo prvou európskou krajinou, ktorá disponuje najnovšou verziou lietadla Fighting Falcon. Okrem toho slovenské vzdušné sily v budúcom roku rozšíria svoju flotilu o dva ďalšie vrtuľníky Black Hawk. Informoval o tom TREND.

V apríli 2022 darovalo Slovensko Ukrajine systém protivzdušnej obrany S-300 na základe jej žiadosti o pomoc pri výkone sebaobrany proti ruskej agresii v zmysle článku 51 Charty OSN. Darovanie batérie kritizovali vtedajší opoziční poslanci zo Smeru, Hlasu aj krajnej pravice.

„Keď sa na našom území nachádzal systém S-300, nebol aktívne nasadený, nechránil Slovensko a tiež nebol zapojený do systému NATO, pretože to nebolo technicky možné,“ upresnil bývalý minister obrany Jaroslav Naď pre portál Aktuality. sk. Dodal tiež, že už v roku 2013 Martin Glváč, vtedajší minister za Ficov Smer, uviedol v Bielej knihe, že systém S-300 už technicky nevyhovuje a je potrebné ho nahradiť.

Ako náhradu za darovanú S-300 získalo Slovensko od aliančných spojencov do „dočasnej starostlivosti“ štyri modernejšie batérie Patriot, ktoré boli neskôr nahradené typom SAMP/T Mamba z Talianska. Tieto systémy však už nie sú na území Slovenskej prítomné.

Zdroj: FB/Ministerstvo obrany SR

V súčasnej dobe je slovenský vzdušný priestor chránený tromi kusmi sovietskeho systému 2K12 Kub s dostrelom do výšky štrnástich kilometrov, päťdesiatimi štyrmi kusmi prenosného protilietadlového raketového kompletu veľmi krátkeho dosahu 9K38 Igla a dvoma batériami Mantis, ktoré Slovensku minulý rok darovalo Nemecko. Tieto batérie boli zaradené do výzbroje 11. brigády vzdušných síl v Nitre a slúžia na ochranu objektov osobitnej dôležitosti na východnom Slovensku, čo pokrýva aj územie na slovensko-ukrajinskom pohraničí.

Ako informoval portál SME, Slovensko zakúpi od Izraela šesť mobilných systémov protivzdušnej obrany, pričom celková suma za ich obstaranie by sa mala vyšplhať na viac ako pol milióna eur. Tento zámer oznámil slovenský minister obrany Robert Kaliňák na tlačovej konferencii minulého mesiaca. Slovenská vláda tiež schválila plán na spoločný postup pri zaobstaraní terénnych nákladných vozidiel N3G s Českom.

Slovenské ministerstvo obrany informovalo o avizovanej dodávke pätnástich tankov Leopard 2A4 do konca roku 2023. Bratislava ich získala od Nemecka darom ako náhradu za 30 kusov bojových vozidiel pechoty, ktoré boli poskytnuté Ukrajine. Okrem nových Leopardov majú slovenské pozemné sily vo svojej výbave aj staršie T-72.

Za pomoc Ukrajine získalo Slovensko finančnú kompenzáciu z Európskeho mierového nástroja vo výške 82 miliónov eur. Tieto prostriedky vytvárajú priestor pre ďalšie investície do posilnenia obranyschopnosti krajiny, čím by sa mohlo posilniť aj jej postavenie v rámci regiónu.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie