V súvislosti s mimoriadnou situáciou, ktorú vláda vyhlásila v reakcii na zvýšený výskyt medveďa hnedého, budú situáciu pomáhať monitorovať aj príslušníci ozbrojených síl. Vláda schválila uznesenie, podľa ktorého budú na to vyčlenené desiatky profesionálnych vojakov. Opatrenie bude platiť do konca októbra.
Naša najväčšia šelma so spoločenskou hodnotou približne 5-tisíc eur vedie samotársky spôsob života. Po zimnom hibernovaní vychádza z brlohu, pričom sa snaží zabezpečiť potravu, samozrejme najmä rastlinného pôvodu. V posledných mesiacoch však došlo k viacerým stretom medveďa s človekom. Aj preto, že tieto zvieratá nachádzajú jedlo v blízkosti obývaných oblastí alebo ľudia chodia na miesta, ktoré sú prirodzeným prostredím tejto šelmy.
Medveďom začína prihárať
Potom ako vláda vyhlásila na začiatku apríla pre výskyt medveďa mimoriadnu situáciu v niekoľkých okresoch, schválila aj mimoriadny zásah do jeho populácie odstrelením 350 jedincov na základe správy Štátnej ochrany prírody. A teraz urobila ďalší krok – na medvede vyčlenila aj vojakov.
„Verím, že od pondelka (28. 4.) začne na základe dnešného uznesenia veľmi detailný monitoring pohybu medveďov, ktoré najmä v problémových lokalitách, ako je Liptov, Detva, stred Slovenska, budú veľmi hodnotným vstupným materiálom, na základe ktorého budú následne môcť byť veľmi aktívne zaangažované, či už poľovnícke revíry alebo aj samotné zásahové tímy,“ povedal minister životného prostredia Tomáš Taraba. Zjednodušene to podľa neho znamená, že armáda poskytne technické vybavenie, najmä drony.
Sporné uznesenie
„Vojaci s vyčlenenou výzbrojou, technikou a materiálom poskytnú podporu v prospech Ministerstva životného prostredia SR pri monitoringu životného prostredia, chránených živočíchov a pri riešení mimoriadnej situácie v zmysle uznesenia vlády z 2. apríla,“ píše sa v schválenom uznesení. Práve táto veta vyvolala kritiku zo strany opozície.
Bývalý štátny tajomník envirorezortu Michal Kiča poukazuje na to, že práve spojenie „riešenie mimoriadnej situácie“ dáva vojakom možnosť nielen monitorovať, ale aj strieľať medvede. Usmrtenie 350 jedincov medveďa hnedého aj vojakmi považuje za zneužívanie armády a hovorí o „šialenom rozhodnutí“.
„Skutočne budeme v prírode stretať vojakov so zbraňami na love medveďov? Ide o bezprecedentnú situáciu, ktorá len zvýši riziko konfliktných situácií v prírode. Slovensko sa opäť stáva svetovým unikátom, bohužaľ, v negatívnom zmysle,“ napísal Kiča na sociálnej sieti. Či budú vojaci medvede aj usmrcovať, však zatiaľ nie je jasné.
Na medvede s vrtuľníkmi
Monitoring má slúžiť práve na elimináciu spomínaných 350 jedincov. Minister Taraba v tejto súvislosti už pred niekoľkými dňami hovoril, že má radosť zo spolupráce s armádou, pričom využijú jej techniku vrátane dronov, helikoptér či lietadiel pri mapovaní pohybu medveďov. Tieto údaje má následne využiť Štátna ochrana prírody pri ich regulácii.
Odborníci však spochybňujú sledovanie medveďov s pomocou vrtuľníkov. „Ak tu raz za čas vyletí vrtuľník nad Nízke Tatry, potom nad Strážovské vrchy, aké dáta z toho budú? Zvieratá sa presúvajú a pochybujem, že vo vrtuľníkoch budú mať biológov, ktorí ich dokážu jasne identifikovať,“ povedal odborník na medvede Michal Kalaš pre Denník N.
Ani podľa zoológa Michala Haringa sa naše šelmy takto nedajú zrátať. „Na to neexistuje identifikačný softvér ani žiadna metóda, keby existovala, už to dávno robia v zahraničí.“
Expert na pozorovaciu techniku zase zapojenie armády do monitorovania medveďov pre Denník N označil za nezmysel a vyhodené peniaze. Je to podľa neho veľmi drahé a navyše s množstvom problémov hroziacich pri identifikácii zvierat.