Tureckí muži teda dávajú na svoje ženy pozor (zvlášť na tie zahraničné) a sú veľmi starostliví. Môj muž ma doteraz drží za ruku aj keď ideme len na nákup. Viem, pre nás to znie troška majetnícky, no v ich očiach je láska toto. Preto pre extra feministické baby asi vzťah s Turkom nebude úplne to pravé. Tiež chce vedieť o všetkom: kde som a čo robím. V jeho očiach ma nekontroluje, len dáva pozor, aby sa mi niečo nestalo. Pozrieť sa mi do telefónu považuje za samozrejmosť, ale heslo do jeho mobilu mám aj ja. Vraj keby sa niečo stalo. Bežne mi dá jeho telefón do ruky, nech mu prečítam správu (je krátkozraký a bez okuliarov nevidí). Dámy, skúste si od vášho chlapa vypýtať heslo do mobilu, čo vám na to povie.
Môj muž ma po pár mesiacoch randenia požiadal o ruku a rodine ma predstavil už na druhom rande. Niežeby som po tomto hneď túžila, u nich je to skrátka okej. Chcú sa ženiť a mať rodinu. U nás to býva skôr opačne (česť výnimkám). Ďalšia vec – môj muž by za mňa dal aj život. Sám to hovorí a podľa toho sa aj správa. Stará sa o to, aby bolo hlavne mne dobre, aby som bola šťastná. A áno, nosí mi aj kvety.
Celkovo Turci radi a často rozprávajú o tom, ako vás milujú. Celé je to dosť dramatické, ale aj romantické. Majú skrátka radi tie krátkodobé drámy. Aj môj muž sa dokáže naštvať za úplnú blbosť, vybuchne, rozíde sa so mnou a po pár minútach príde, ako ma miluje. Ja to už beriem ako ich kultúrnu črtu a tak väčšinou pri tomto dramatickom výstupe už ani nemrknem mihalnicou. Aj toto však musia baby, ktoré chodia s Turkom, zvážiť.
U nás doma sme sekulárni, no nie je to pravidlom. S bigotným moslimom by som nevydržala
Takmer každý doma ma po prevalení vzťahu s Turkom varoval, že „ma zmení na moslimku“. Keďže ja mám voči moslimskej viere obrovské výhrady (môj muž to vie), asi by ho to ani nenapadlo a ani nepochádza z takéhoto prostredia. Aj keď Turecko je sekulárna krajina, čoraz viac sa do popredia tlačí islamský extrémizmus vďaka krutovláde prezidenta Erdogana. Turci sú väčšinou moslimovia, ale…
V Turecku máte dva druhy moslimov – sekulárnych nasledovníkov otca vlasti Ataturka (ku ktorým sa hlási aj môj muž a jeho rodina) – títo síce sú moslimovia, nejako extrémne ho však nepraktizujú. Druhá skupina sú ako ich ja volám „zamotaní“, to sú tí, ktorí určite volili aktuálnu vládu a okrem tradičného oblečenia majú „zamotaný“ aj mozog, teda veľmi chabé vzdelanie, neovládajú žiadny cudzí jazyk a zaujímajú ich len nekonečné seriály a susedské klebety.
Ak sa cudzinka rozhodne pre vážny vzťah s Turkom, nebodaj manželstvo, je veľmi dôležité poznať jeho kultúrne i náboženské pozadie. V Turecku sú naozaj veľmi rodinne založení a je dosť možné, že takáto rodina bude po svadbe nútiť dievča prejsť na islam a budú bývať všetci spolu.
Môj muž má európske zmýšľanie, a preto si rozumieme
Na záver dodám len toľko, že áno, môj manžel je moslim a ja kresťanka, ale nijak nás to vo vzťahu neobťažuje. Obaja berieme vieru s rezervou, oslavujeme (hlavne) naše sviatky ako Vianoce či Veľká noc a dôležitejšie ako viera je spoločná vízia, morálne hodnoty, trávenie spoločného času a najviac vzájomná láska.