MS 2023: Slovákov prešiel švajčiarsky valec, proti Kazachstanu s nutnosťou zvíťaziť

Na snímke slovenskí hokejisti po prehre 2:4 v zápase základnej B- skupiny Švajèiarsko - Slovensko na 86. majstrovstvách sveta v ¾adovom hokeji 18. mája 2023 v lotyšskej Rige. FOTO TASR - Martin Baumann *** Local Caption *** 86. majstrovstvá sveta v ¾adovom hokeji základná B skupina
Zdroj foto: TASR

Kosa narazila na kameň. Slovenskí hokejoví reprezentanti mali včera dočinenia so vskutku kvalitným súperom, podľa mnohých tým najťažším. Švajčiari svoju silu na ľade potvrdili a zdolali náš výber pomerom 4:2. Bol to zápas, v ktorom sme dokázali vyrovnať, pričom sme prehrávali dvojgólovým rozdielom. No po 3. góle Helvétov to už bola ich herná dominancia v Riga Aréne. Dnes o 19:20 h sa predstavíme proti Kazachstanu a ak si nechceme skomplikovať postup do vyraďovacej fázy šampionátu, mali by sme tento zápas trojbodovo zvládnuť.

Nad hladinou ponoru nás držal Hlavaj

Švajčiarsko vstupovalo do zápasu s našim výberom v pozície favorita. Má silný, nabitý káder hviezdami NHL, prepracovaný herný systém a v chrbte malo 3 šampionátové víťazstvá bez inkasovaného gólu. Zverenci Patrika Fischera sa pomerne skoro dostali do vedenia, keď sa čistým priestrelom v 6. min prezentoval Jonas Siegentahler. Neskôr malo svoje šance aj naše mužstvo, mal ju Hrivík, prišli strely Kocha s Kelemenom, no bolo jasné, že aktívne korčuľovanie Helvétov bude mať pre náš zničujúci účinok.

V druhej tretine sme boli pod ešte väčším tlakom, pomerne často sa hra odvíjala v našom obrannom pásme a pred brankárom Samuelom Hlavajom bolo pomerne horúco. Druhý gól Švajčiarov prišiel v 25. min, po Kochovej chybe, po ktorej sme následne prepadli a Niederreiter po Ambuhlovej prihrávke poľahky skóroval. Slúži nám ku cti a vari nás to aj udržalo v zápase, že hneď vzápätí sme znížili – Kelemen sa presadil na ľavom krídle a ideálne ponúkol puk na gólovú koncovku pre Andreja Kudrnu – 1:2. V prostrednej časti hry sme však mali celkovo značné problémy odrážať ataky súpera, ktorý bol lepší, dôraznejší, a rýchlejší. V 33. min Malgina v obrovskej šanci „vygumoval“ Hlavaj, aby nás podržal aj pri trestnom strieľaní v 38. min, keď vychytal aj hviezdneho Kevina Fialu. V poslednej minúte sme znížili, keď puk za Mayerov chrbát dotlačil bojovník Regenda- 2:2.

V záverečnej tretine nebolo o čom – v 47. min skóroval Marti aj za pomoci teču Michala Ivana a v záverečnom power- play nášho mužstva gólom do prázdnej bránky poistil víťazstvo Švajčiarska Haas. „Mali sme skvelý štart do zápasu, aj lepší, ako sme očakávali. Hrali sme proti naozaj špičkovému tímu so skvelým systémom. Napádali sme ich, mali sme svoje šance. Už na konci prvej tretiny sme však začali hrať horšie, neriešili sme situácie tak, ako sme mali, dostávali sme sa pod tlak súpera. Vypadol nám taktiež obranca Mário Grman. Náš brankár bol výborný, dal nám šancu vyhrať,“ hovoril po zápase tréner Slovenska Graig Ramsay.

Nemec to povedal výstižne

Veľmi pútavo a trefne pomenoval zápas po jeho skončení pre RTVS obranca Šimon Nemec,ktorý poznamenal, že naše mužstvo nie je naučené, ani takticky pripravené na to, aby tri štvrtiny zápasu strávilo v našom obrannom pásme, tam bojovalo a skúšalo skusmo akýsi brejk. Svoj pohľad na zápas ponúkol aj útočník Miloš Kelemen, ktorý prihrával na gól Kudrnovi. „Náročný zápas pre nás. V tretej tretine nás umne držali na dištanc, ťažko sa nám dostávalo z obranného pásma. Za stavu 2:2 to bol otvorený zápas, no párkrát sme zle prestriedali. Nebol to z našej strany vyslovene zlý zápas. Ale musíme sa dobre vyspať, v piatok nás čaká ďalší duel,“ hovoril.

Veľkou oporou v bránkovisku bol pre náš tím Samuel Hlavaj. Tento 21- ročný brankár nadviazal na výkon s Kanadou a opätovne podal výborný výkon, keď zlikvidoval 33 švajčiarskych striel, niekoľko z nich vyložených. „Ťažko sa mi po prehratom zápase hľadajú slová, nič sa nedá robiť, musíme ísť jednoducho ďalej. Po treťom inkasovanom góle som inicioval skúmanie vysokej hokejky súpera, no potom som videl, že to bol náš hráč. Máme však na čom stavať. Teraz potrebujeme zbierať body, no nejaké sme mohli mať aj dnes,“ hovoril pre RTVS náš hrdina. Dnes proti Kazachstanu sa očakáva, že do bránky Slovenska sa postaví v rámci avizovanej rotácie Stanislav Škorvánek.

Proti Kazachstanu jednoznačný imperatív víťazstva

Slovenskí reprezentanti nemajú po zápase so Švajčiarskom veľa času na oddych. Ako bolo spomenuté, už dnes ich o 19:20 h čaká v Riga Aréne zápas proti Kazachstanu. Ten má zatiaľ na bodovom konte 2 body za víťazstvo 4:3 sn nad Nórskom. Predtým prehral s Českom 1:5 a naposledy v utorok proti Švajčiarsku 0:5. „Hráči si snáď cez noc dobre oddýchnu a na ďalší zápas prídu s tým, že chcú byť strelcami a nie tvorcami hry. Chcem, aby vystrelili vždy, keď budú môcť, pretože doteraz dostatočne často nestrieľali. Je to jednoduché – treba viac strieľať,“ narážal skúsený trénerský bard aj na fakt, že proti Švajčiarsku sme mali 13 pokusov na Mayerovu bránku.

„Chceme byť dobrí, milí chlapci… Ale aby ste boli dobrý hokejista, musíte byť aj sebecký. Dostať sa do pozície, z ktorej môžete skórovať a z nej aj vystrelíte. Raz dáte gól a inokedy niekto skóruje z dorážky a bude rovnako šťastný, ako keby ste mu prihrali na gól. Hokej je jednoduchá hra a keď ju budeme hrať jednoducho, tak máme šancu,“ hovoril Craig Ramsay.

Zápas Slovensko – Kazachstan sa odohrá v Riga Aréne dnes o 19:20 h