Slovákov čaká NOVINKA! Štát ju plánuje spustiť už ČOSKORO, dotkne sa nás všetkých

doklady a policajt
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák, Veronika Miháliková, Canva
Reklama

Ministerstvo vnútra SR testuje aplikáciu digitálnych dokladov eDoklady. Zároveň na kontrolu digitálnych občianskych a vodičských preukazov školí príslušníkov Policajného zboru. Pre TASR to uviedol hovorca rezortu Matej Neumann.

„Pilotné testovanie konceptu digitálnych dokladov prebieha s vybranou skupinou používateľov. Cieľom tejto fázy projektu je dôkladne overiť funkčnosť aplikácie, posúdiť jej bezpečnostné aspekty a zhodnotiť používateľskú prívetivosť,“ uviedol Neumann. Ministerstvo zároveň podľa hovorcu zabezpečuje technické vybavenie pre políciu aj školenia pre jej príslušníkov. Ako prvý začne digitálne doklady akceptovať práve Policajný zbor.

V rámci nasadenia aplikácie pre bežných používateľov bude vykonané aj finálne schvaľovanie a vkladanie do distribučných platforiem operačných systémov mobilných zariadení. „Dokončujeme sprievodnú informačnú webovú stránku a pripravujeme používateľské príručky, ktoré používateľom pomôžu s inštaláciou a používaním aplikácie,“ ozrejmil Neumann.

Hovorca dodal, že predpokladaný termín spustenia aplikácie je prvý štvrťrok 2025.

Spočiatku budú v aplikácii dostupné vodičské a občianske preukazy. Ministerstvo chce postupne ešte počas aktuálneho kalendárneho roka pridať aj iné doklady. Projekt bude rezort v tomto roku stáť približne 7,2 milióna eur. Náklady na rok 2026 sú vo výške viac ako 9,5 milióna eur a pre rok 2027 je na projekt vyčlenených vyše 3,7 milióna eur. Informácie o dodávateľovi systémov sú utajované, čo časť opozície kritizovala. Digitálne doklady by mali byť postupne akceptované vo všetkých štátoch Európskej únie.

Od nového roka si môžu Slováci vytvoriť digitálny občiansky i vodičský preukaz

Od roka 2025 môžu Slováci využiť aj elektronické verzie dvoch základných a najviac používaných dokladov – občianskeho preukazu a vodičského preukazu. Vyplýva to z novely zákona o cestnej premávke, ktorým sa zmenil aj zákon o občianskych preukazoch. Nová legislatíva nadobudla od nového roka účinnosť.

Novela prináša predpoklady na vytváranie digitálnych verzií v mobilných zariadeniach, ako aj na ich overovanie kontrolnými orgánmi. Možnosť vytvorenia si digitálnych verzií oboch preukazov nebude nijako meniť zaužívané procesy vydávania fyzických dokladov. „Predpokladom na vytvorenie digitálnej verzie oboch preukazov bude najskôr ich vydanie vo fyzickej podobe. Z právneho hľadiska sú digitálne verzie v návrhu zákona definované ako rovnopisy, čo znamená, že ide o doslovné odpisy fyzických dokladov, s čím sú spojené aj akékoľvek dôvody neplatnosti či nemožnosti ich používať,“ vysvetlilo ministerstvo vnútra.

V prvom štádiu sa majú digitálne verzie oboch dokladov používať len pri policajnej kontrole okrem hraničných kontrol, kde sa podľa medzinárodných predpisov musia vyžadovať doklady spĺňajúce dané fyzické predpoklady. „V praxi pôjde predovšetkým o využívanie tejto možnosti pri kontrolách vykonávaných hliadkami poriadkovej, dopravnej a železničnej polície,“ objasnilo ministerstvo. V ďalších fázach projektu sa ráta s rozšírením funkcionalít i dostupnosti pre tretie osoby.

V ČR začal platiť občiansky preukaz v mobile, zatiaľ ho akceptujú niektoré úrady

Česi môžu mať od novembra minulého roka občiansky preukaz v mobile. Akceptovať ho budú niektoré úrady štátnej správy a v priebehu tohto roka postupne ďalšie inštitúcie. Platná stále bude aj klasická plastová kartička, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Ak chcú mať občania Česka tento identifikačný doklad vo svojom mobile, musia si stiahnuť aplikáciu eDoklady a v nej si následne preukaz aktivovať prostredníctvom takzvaného Portálu občana. Podľa ministra pre miestny rozvoj Ivana Bartoša, ktorý zodpovedá aj za agendu digitalizácie štátnej správy, by v budúcnosti malo byť možné pridať do mobilu ďalšie doklady.

V aplikácii sú uložené všetky údaje z občianskeho preukazu. Tie sa dajú jednoducho kopírovať a prenášať do iných aplikácií, napríklad pri vypĺňaní adresy v e-shopoch či čísla občianskeho preukazu pri uzatváraní zmlúv alebo iných službách.

„Hlavnou výhodou digitálneho variantu je väčšia kontrola nad zdieľanými údajmi. Ak totiž budete preukazovať napríklad svoj vek, zvolíte v aplikácii len túto informáciu. Nikto už nemusí vedieť vaše bydlisko či presný dátum narodenia, ktoré sú vidieť na fyzickom doklade,“ vysvetlil Bartoš.

Elektronický občiansky preukaz budú ihneď akceptovať ústredné orgány štátnej správy a tiež tí, ktorí sa dobrovoľne prihlásili. V apríli by ho mala prijímať aj polícia a v polovici roka finančné úrady či úrady práce. V zahraničí táto forma dokladu platiť nebude.

Bartoš však vníma ako výhodu, že v Česku začnú tento spôsob preukazovania sa používať ešte skôr, než bude platiť aplikácia EÚ. „Štát bude garantovať prijímanie eDokladov nakoniec vo všetkých štátnych inštitúciách a následne verejných službách. Navyše si tým budujeme náskok oproti iným krajinám pri zavádzaní európskej eWallet. My už to budeme vedieť, oni s tým len začnú,“ vyhlásil minister.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na[javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie