Slovákom sa nedarí šetriť. Priemerná výška úspor veľkej časti Slovákov je 133 eur. Problém s vytvorením finančnej rezervy majú predovšetkým ľudia s nízkymi platmi, ale aj iní. V tomto článku vám prinášame zopár rád, po koľko a hlavne kedy si odkladať.
Ako uvádza portál tvnoviny.sk, staršie generácie dokázali ušetriť aj z mála. Dnes je však situácia iná. Niektorí sa dlhodobo snažia, no napriek tomu si nevedia našetriť väčšiu sumu peňazí. Tretina domácností nemá našetrené ani euro. Nečakané výdavky im teda spôsobujú veľké problémy.
Na budúci rok je ohlásené ďalšie zdražovanie, a preto je ideálne začať šetriť už teraz. Na začiatok úplne stačí, ak si budete odkladať aspoň jedno euro. Ideálne by však bolo, aby ste si odložili 10 % z platu pre prípad núdze či nečakanej udalosti. Ďalších 20 % je vhodné investovať na finančných trhoch, prípadne na dôchodok. Splácanie úveru by nemalo presiahnuť 30 %. Na klasické míňanie vám tak ostane 40 %.
Ako si rýchlejšie našetriť?
Odborník odporúča, aby ste si odmenu z práce, prípadne finančné dedičstvo, vložili do investičných fondov. Rovnako si týmito peniazmi môžete znížiť splátku hypotéky. „Ak sa rozprávame o dlžníkovi, ktorý má hypotekárny úver, nie je nič lepšie, než zrealizovať mimoriadnu splátku,“ radí finančný analytik Matej Dobiš.
Spoľahlivým a dobrým trikom je i to, aby ste si každý týždeň odkladali o euro viac ako ten predošlý. Ak začnete jedným eurom, tak v 15. týždni budete mať už 15 eur. Na konci roka to bude necelých 1 400 eur.
Rovnako sa odporúča zamyslieť i nad tým, kde míňate. Ak ste fajčiarom, je najvyšší čas zbaviť sa tohto zlozvyku. „Zistili sme, že pri populácii, ktorá investuje aspoň 20 percent svojho príjmu, sa výrazne znižuje finančný stres. Čiže tie kroky sa odzrkadlia aj v našom psychickom vnímaní financií,“ uzavrel Dobiš.