Slováci si minulý rok poriadne uťahovali opasky. Spotreba domácností sa medziročné prepadla o 2,5 percenta a najviac sme šetrili na zariadení. Správu priniesla RTVS.
O 9 percent klesli aj investície do domácnosti, pri tom počas pandémie zažili svoj „bum“, kedy mnohí prerábali svoje domovy. O 6 percent menej sme minuli aj na oblečení, no zvýšil sa záujem o kultúru a rekreáciu.
Výdavky sa prepadli o 3,5 percenta, no nešetrili sme na reštauráciách, hoteloch, doručovateľských službách a na zdraví.
Takto pred rokom zdražovanie v obchodoch gradovalo a potravinová inflácia atakovala 30 percent. Slováci tak začali šetriť najviac za posledných 30 rokov.
„Domácnosti v prvých troch štvrťrokoch výrazne šetrili, pretože museli a keď už vďaka zlepšeným podmienkam teoreticky šetriť vo štvrtom štvrťroku nemuseli, tak napriek tomu obmedzovali naďalej svoju spotrebu. Stalo sa tak predovšetkým kvôli tomu, že dopĺňali úspory,“ povedal analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš.
„Prežívame dlhodobejšie krízu životných nákladov,“ povedala sociologička a expremiérka Iveta Radičová.
Väčšie šetrenie ako počas pandémie
Domácnosti si uťahovali opasky viac ako počas pandémie či finančnej krízy v roku 2008. Vtedy boli problémom nezamestnanosť a niekoľkokrát vyšší deficit.
Teraz majú problém jednorodičovské domácnosti a rodiny s deťmi. Problém robia pandémia, energetická kríza i konflikt na Ukrajine.
„Zhruba 40 percent domácností na Slovensku pred krízami nemohlo a nevedelo zvládať malú zmenu v životných štandardoch, ako napríklad dlhšia PN, ďalšie dieťa, strata zamestnania a ocitli sa v ohrození krízy životných nákladov a nezvládnutia životnej situácie. Krízy toto ešte znásobili,“ dodala Radičová.