Slováci veľa oddychujú: Opozičný poslanec navrhuje zrušiť dva sviatky, sú drahé a nadbytočné

Reklama
Opozičný poslanec Marián Viskupič. Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Pavel Neubauer, Unsplash/Waldemar

Slovensko má príliš veľa dní pracovného pokoja, ktoré sú pre zamestnávateľa nákladné. Po zmene, kedy sa 1. september stal pracovným dňom, je na stole návrh na zrušenie ďalších dvoch sviatkov.

Len nedávno zrušil kabinet Roberta Fica deň pracovného pokoja, ktorý pripadol na 1. septembra na Deň ústavy. Poslanecké faux-pas museli na poslednú chvíľu meniť ďalším návrhom, pretože hrozilo, že síce 1. september bude pracovným dňom, ale obchody zostanú zatvorené.

Do Zákonníka práce museli vložiť povolenie na maloobchodný predaj. Počas Dňa ústavy si občania mohli bez problémov nakúpiť a pracovať, informoval koncom decembra 2023 portál O peniazoch.

Slovensko patrí ku krajine, ktorá má veľa sviatkov, a tak sa v parlamente objavil ďalší zákon na redukciu dní pracovného pokoja. Zmena zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch by znamenala zrušenie dvoch dní pracovného pokoja, a to 6. januára a 1. mája.

Dni pracovného pokoja znamenajú pre zamestnávateľov náklady napriek tomu, že zamestnanec nepracuje a dodatočné náklady v prípade, že v daný deň svoju prácu vykonáva, uviedol v predloženom návrhu novely opozičný poslanec SaS, Marián Viskupič.

„Pre zamestnávateľa to znamená vyplácať za tento deň plnú mzdu spolu so mzdovým zvýhodnením vo výške 100 % jeho priemerného zárobku. Mzdové zvýhodnenie patrí aj za prácu vykonávanú vo sviatok, ktorý pripadne na deň nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni,“ priblížil Viskupič v predloženom materiáli.

Zvýšené mzdové náklady na zamestnancov sa tak podľa neho môžu premietnuť do vyšších cien produktov a služieb, prípadne do zníženia či nezvyšovania miezd zamestnancov.

Dni pracovného pokoja sú spolu so stravnými poukážkami, rekreačnými a ďalšími poukazmi jednou z príčin nominálne nízkych miezd v slovenskej ekonomike v porovnaní s inými štátmi v rámci Európskej únie, doplnil opozičný poslanec.

„Ďalším dôvodom, pre ktorý rušíme práve tieto dva sviatky, je, že tieto dva sviatky sú súčasťou zoskupenia niektorých krátko po sebe idúcich dní pracovného pokoja, čím sa trochu devalvuje ich oddychový aspekt. Na prelome decembra a januára je dnes päť dní pracovného pokoja, počas ktorých si zamestnanci môžu oddýchnuť a na 1. máj tesne nadväzuje 8. máj a navyše 1. máj je blízko k veľkonočným sviatkom,“ vysvetlil poslanec v dôvodovej správe.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie