Spôsobuje to, že pacienti musia spreje používať častejšie, aby dosiahli očakávaný až slastný účinok. Farmaceutka pripomína, že zdanlivo neškodné vstrekovanie nosných sprejov mimo choroby, môže mať následky. „Pri dlhodobom užívaní, hovoríme o horizonte mesiacov až rokov, môže dôjsť postupne k perforácii nosnej priehradky,“ upozornila.
Podľa Lucie Balážikovej zo Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv, pri nosných sprejoch a kvapkách nejde o typickú liekovú závislosť, o akej hovoríme pri užívaní liekov s obsahom návykových látok. „Spreje a kvapky do nosa sťahujú cievy v nose a pri ich dlhodobom používaní môže vzniknúť tzv. chronická lieková nádcha, ktorá vedie k poškodeniu tkanív, opuchom a dlhodobému „upchatiu“ nosa – a tieto príznaky majú za následok ďalšie nadužívanie sprejov,“ uviedla pre Pravdu.
Závislosť na nosných sprejoch nie je nezvratná. Vždy sú možnosti, ako sa jej zbaviť, no môže to potrvať. Dĺžka „odvykačky“ sa totiž odvíja od toho, ako dlho pacient spreje používal. „Funguje to tak, že buď si pacienti dávajú na noc detské nosné kvapky, ktoré majú polovičné množstvo účinnej látky, alebo si kúpia morskú vodu s eukalyptom,“ hovorí farmaceutka.
„Tá tiež prináša pocit uvoľnenia nosu a striedajú si to – raz do jednej, raz do druhej nosnej dierky, ktorou potom dýchajú. Receptory a nosná sliznica si postupne na to zvykajú a obnovuje sa správna funkcia,“ dodáva farmaceutka. Pomôcť môže aj naparovanie nad horúcou vodou s rozpustenou soľou, prípadne s pridaným éterickým olejom.