Rok 2024 bol dôkazom, že sporenie v druhom pilieri má svoj význam a pomáha reálne zvyšovať objem finančných prostriedkov, ktoré si Slováci môžu pripísať na dôchodku. Zatiaľ čo sa objem financií zo Sociálnej poisťovne určený na výplatu dôchodkov zmenšuje, druhý pilier pripisoval zisky.
Rast dôchodkových úspor v roku 2024
Hoci ešte rok 2024 nie je úplne na svojom konci, už dnes sa dá hovoriť, že išlo o rok, ktorý prial budúcim slovenským dôchodcom. Teda tým, ktorí si sporili v druhom pilieri a svoje peniaze smerovali nie do tých najkonzervatívnejších sporení, ale spoľahli sa na rizikovejšie fondy.
Ako uvádza Pravda.sk, darilo sa najmä takzvaným negarantovaným akciovým a indexovým fondom, ktoré si od začiatku tohto roka po začiatok decembra pripísali veľmi slušné výnosy. Od necelých 14 percent do takmer 28 percent. To v praxi znamená, že ak mal niekto na začiatku roka v týchto fondoch 100-tisíc eur, jeho nárast bol o 14- až 28-tisíc eur.
Pri garantovaných fondoch si Slováci tiež pripísali zhodnotenie, no bolo to niekde medzi 1,6 – 3,8 %.
Tri miliardy navyše
Podľa štatistík sa úspory v dôchodkovom pilieri práve vďaka dobrému roku na trhoch zvýšili o 3 miliardy eur. Počet sporiteľov, ktorí sa nespoliehajú len na štátny dôchodok, pritom na Slovensku systematicky rastie a v roku 2024 dosahuje už takmer 2 milióny sporiteľov. Pomaly sa mení aj počet ľudí, ktorí sú odvážnejší a svoje dôchodkové úspory investujú odvážnejšie. Dnes je z celkového objemu peňazí v garantovaných fondoch asi len 30 % objemu prostriedkov.
Šéf investícií v dôchodkovej správcovskej spoločnosti VÚB Generali Igor Vilček pre Pravda.sk hovorí: „Tento rok tiež obzvlášť podčiarkuje, že je mimoriadne dôležité sporiť si dlhodobo a nevynechať roky, ako bol tento, keďže veľmi silno prispel k zhodnoteniu úspor sporiteľov. Aj keby boli nasledujúce roky slabšie, sporiteľ má vďaka nemu zarobené aj ‚do zásoby“.“
Americký dôchodok na Slovensku
Výkonnosť v druhom pilieri je zabezpečovaná do veľkej miery americkými akciami a ich rastom. Skeptici tak na druhý pilier pozerali s obavami, že prakticky slovenskí dôchodcovia tak dotujú americké akcie a výkon ekonomiky USA. Opak je však pravdou.
Ak je počet sporiteľov v druhom pilieri necelé dva milióny, treba si uvedomiť, že čo sa týka populácie v USA, tak je tento počet zanedbateľný. Ide prakticky o jedno malé mestečko alebo dokonca predmestie veľkých miest.
Je to presne naopak. Práve vďaka rastu americkej ekonomiky si môžu aj slovenskí dôchodcovia vylepšiť svoje penzie. Počet sporiteľov v druhom pilieri tak nemá na rast americkej ekonomiky takpovediac žiadny vplyv, ale jej výkon môžu na svojich účtoch omnoho viac pocítiť práve budúci slovenskí dôchodcovia.
Výhodou je systematické sporenie
Jednou z nemalých výhod sporenia v druhom dôchodkovom pilieri je pravidelné investovanie. To znamená, že sa cenné papiere nakupujú priebežne, a tak aj v čase nárastu, ako aj poklesu. Tým sa priemeruje cena a sporiteľ tak za dlhé roky sporenia môže svoje peniaze systematicky zhodnocovať.