Pôžička na auto, nábytok, ale aj zážitky sa Slovákom poriadne predražuje. Podľa analytikov doplácame najmä na úrokoch, a preto je vhodné zvážiť, či si vôbec požičať a najmä, za akým účelom si berieme úver.
Slováci si poriadne priplácajú na úrokoch pri spotrebných úveroch. Patríme takmer k špičke naprieč eurozónou, avšak priemer menovej únie presahujeme o dve percentá, píše STVR. Národná banka Slovenska (NBS) pripisuje vysoké hodnoty aj rizikovosti klientov, ktorí majú stále záujem si požičiavať peniaze.
Najvyššie úroky zinkasujú od spotrebiteľov úvery so splatnosťou do jedného roka a najmenšie sú pri fixácii od 5 do 10 rokov. Na spotrebnom úvere tak priemerne zaplatíme úroky 9,8 percent. Pri nákupe auta či vybavenia domácnosti na dlh si priplácame podstatne viac než krajiny s vyspelejšou ekonomikou.
„Krajiny, ktoré majú oveľa nižšiu úrokovú mieru, napríklad Francúzsko alebo Malta, Cyprus, Chorvátsko, Belgicko, majú úrokovú mieru asi o dva percentuálne body nižšiu. Ale sú krajiny napríklad pobaltské štáty, ktoré vykazujú vyššiu úrokovú mieru ako my,“ vysvetľuje vedúca oddelenia menovej a finančnej štatistiky NBS Ivana Brziaková.
Rozdielna fixácia či ponuky bánk odzrkadľujú rozdiely v úrokových sadzbách. „Kým na Slovensku je viac ako 80 percent úverov poskytnutých na dlhšie obdobie päť a viac rokov, s čím sú spojené vyššie náklady a vyššie riziko. Priemer za Európu sa pohybuje na úrovni 50 percent,“ dopĺňa analytik Slovenskej bankovej asociácie Marcel Laznia.
Oproti minulému roku vzrástol záujem o úvery o štyri percentá. Podľa finančného poradcu je za tým zlepšovanie finančnej situácie domácností na Slovensku.
„Všeobecne o úvery je záujem väčší v čase, keď ľudia cítia istotu. To znamená že nemajú pocit ohrozenia ich príjmu do budúcnosti,“ tvrdí Pavel Škriniar, analytik Swiss Life Select Slovensko.
Škriniar dodáva, že je finančne nevýhodné si zobrať úver na nehmotné veci (napríklad zážitky) a radšej si požičajme na auto či spomínané vybavenie domácnosti, čo je možné následne speňažiť. Rizikom sú predmety s krátkou životnosťou.
„Pretože keď sa pokazí vec, ktorá má záruku dva roky a ten úver budem splácať päť, tak opäť nemôžem predať ani reklamovať ten predmet, čo som kúpil, aby som dostal peniaze na splácanie úveru,“ vysvetľuje.
NBS zároveň hovorí o poctivosti slovenských klientov, ktorí splácajú pôžičky načas. Na základe štatistických údajov iba sedem percent nie je schopných splácať úvery v dostatočnom čase.