fbpx

Slováci podľahli trendu rýchleho chudnutia. Vykupujú nebezpečné lieky

Reklama
Ilustračný obrázok. Zdroj: Freepik.com

Odborníci zo Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv upozorňujú na lieky s účinkom tzv. rýchleho estetického chudnutia. Obsahujú látky semaglutid a liraglutid. Takéto chudnutie nie je nariadené lekárom kvôli diagnóze, ale ide najmä o zmenu vzhľadu, uvádzajú topky.sk

 

ŠÚKL upozorňuje, že užívanie týchto liekov by malo prebiehať pod dohľadom lekárov a nejde len o módny trend.

 

Na trhu sa objavili viac ako tri druhy nebezpečných liekov

V súčasnosti sú na Slovensku registrované až tri druhy liečiv obsahujúce semaglutid, ide o lieky Ozempic, Wegovy a Rybelsus. V ďalších troch liekoch je obsiahnutý liraglutid, a to v Saxenda, Xultophy a Victoza. ich spotreba začala narastať v roku 2023.

 

„Všetky uvedené lieky sú viazané na lekársky predpis a sú indikované na liečbu diabetu druhého typu, prípadne riadne diagnostikovanej obezity,“ uvádza ŠÚKL.

 

Množstvo nepriaznivých účinkov

Ide o lieky viazané na lekársky predpis. Také lieky sa neodporúča konzumovať bez dohľadu a odporúčania lekára.

 

„V prípade, že vám nebolo diagnostikované ochorenie na ktoré sú lieky indikované, prínosy liekov nemusia prevažovať nad potenciálnymi rizikami ich nežiaducich účinkov. Pri liekoch s obsahom účinných látok semaglutid a liraglutid hrozí riziko vzniku nežiaducich účinkov, ako sú tráviace ťažkosti (nevoľnosť, nadúvanie, vracanie) alebo vážnejšie stavy, napríklad zápal pankreasu,“ varuje ústav.

 

Nadmerná spotreba liekov môže spôsobiť aj nedostupnosť pre pacientov, ktorým boli lieky predpísané ako potrebné. Lieky sa užívajú dlhodobo a ich vysadenie môže spôsobiť komplikácie.

ŠÚKL ďalej uvdáza, že „Situácia je momentálne stabilná, v priebehu najbližších týždňov však očakávame prechodnú nedostupnosť lieku Ozempic. Situácia s nedostupnosťou liekov sa neustále mení a vyvíja, o aktuálnom stave budeme informovať priebežne.“

 

Nelegálny nákup liekov podporuje kriminálnu činnosť

ŠÚKL v súčasnosti spolupracuje s orgánmi činnými v trestnom konaní, ktoré sa zaoberajú podnetmi na podvodné stránky ponúkajúce tieto lieky. V posledných mesiacoch bolo zaznamenaných niekoľko falošných balení týchto liekov vo svete aj v EÚ.

 

„Lieky na internete je možné predávať iba cez schválenú a registrovanú internetovú stránku kamennej lekárne, ktorá má na svojom webe umiestnené bezpečnostné logo. Po prekliknutí na logo sa vám zobrazí stránka ŠÚKL, kde sa nachádza zoznam všetkých registrovaných lekární,“ upozorňuje ďalej ústav.

 

Internetové lekárne majú povolený predaj len voľnopredajných liekov. Liečivá viazané na lekársky predpis je možné kúpiť len v kamenných lekárňach s platným predpisom.

 

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie