Hoci po novom nestačí mať len 40 odpracovaných rokov, záujem o predčasné dôchodky medzi Slovákmi prudko rastie. Dôvodom sú najmä minimálne rozdiely medzi dôchodkom a platom, a zároveň snaha vyhnúť sa ďalším rokom v práci. Čo sa zmenilo a čo to znamená pre ekonomiku?
Podmienky sú prísnejšie, no záujem neklesá
Portál Pluska.sk upozorňuje, že aj napriek prísnejším podmienkam zostávajú predčasné dôchodky mimoriadne populárne. V januári tohto roka odišlo do predčasnej penzie 2 964 ľudí, zatiaľ čo do riadnej starobnej len o niečo viac – 3 362. V nasledujúcom mesiaci sa však pomer otočil – o predčasný dôchodok požiadalo 4 973 ľudí, kým riadnu penziu si vybavilo len 2 710 Slovákov.
Rozdiel medzi dôchodkom a platom je zanedbateľný
Podľa analytikov je hlavným dôvodom zvýšeného záujmu fakt, že finančný rozdiel medzi predčasným dôchodkom a bežným platom je často minimálny. „Priemerný novopriznaný predčasný dôchodok je viac ako 740 eur. Ak k tomu pridáte 50 eur mesačne z 13. dôchodku, vyjde v čistom mesačne takmer 800 eur. A nemusíte ráno vstať do práce,“ uviedli.
Zatiaľ čo počet zamestnaných klesá o desaťtisíce ročne, počet dôchodcov rastie raketovým tempom – len za posledný rok o 40-tisíc. Tento vývoj má negatívny dopad na ekonomiku aj verejné financie.
Predčasné penzie stoja štát desiatky miliónov mesačne
Analytici upozorňujú, že predčasné dôchodky predstavujú pre štát veľkú finančnú záťaž. „Ekonomike chýbajú ich mzdy, zdravotnej a Sociálnej poisťovni ich odvody. Namiesto toho sú náklady na predčasné dôchodky mesačne viac ako 35 miliónov eur,“ dodali.
Podľa ich výpočtov by štát mohol ročne ušetriť až pol miliardy eur, ak by upravil podmienky odchodu do predčasnej penzie. Navrhujú napríklad 10-percentné paušálne zníženie dôchodku a mínus 1 % za každý mesiac predčasného odchodu, pričom by zanikol aj nárok na 13. dôchodok.
Minister sprísnil podmienky, rozhoduje dĺžka života
Po nástupe do funkcie minister práce Erik Tomáš pristúpil k sprísneniu pravidiel. Po novom nestačí mať 40 odpracovaných rokov – potrebný počet sa mení podľa strednej dĺžky života. Dôchodkový vek sa zároveň zvyšuje o dva mesiace ročne.
Ak si chce niekto vypočítať, kedy môže požiadať o predčasný dôchodok, musí si od oficiálneho dôchodkového veku odpočítať číslo 23. Tento vek sa určuje podľa zákonnej tabuľky, ktorá zatiaľ počíta len s ľuďmi narodenými v roku 1966 a skôr, bez započítania počtu vychovaných detí.
Analytici: Štát si to nemôže dovoliť
„Krajina na súčasnú prax nemá. Nám je to jasné, čo vy na to, politici?“ uzatvárajú analytici z iniciatívy Dáta bez pátosu. Podľa nich by dôslednejšie opatrenia a aktívna účasť zamestnaných seniorov mohli do štátneho rozpočtu priniesť až miliardu eur ročne.