Kedysi mal každý dom na dedine veľkú záhradu, každá obec družstvo. Zdá sa, že záhrady sa každoročne zmenšujú, mnohé družstvá sú rozpredané. Naopak, supermarkety rastú všade ako huby po daždi. Dá sa povedať, že ide o trend a Slovensko bude čoraz menej potravinovo sebestačné?
Slovensko nie je potravinovo sebestačné už dlhé roky. Kedysi sme napríklad boli svetová veľmoc v produkcii strukovín, najmä šošovice. Dnes poznám jediného producenta, aj to malého a strukoviny v našich obchodoch pochádzajú z Kanady alebo z Číny.
Tiež by som bol radšej, keby štát viac podporoval malých producentov a finančne pomáhal organizovať pravidelné trhy v každom meste. A nielen farmárske. Dnes je to všetko v rukách neziskoviek či miestnych aktívnych ľudí v samospráve a na úrade. Mnoho miest stále nemá poriadny trh, a keď ho má, predávajú tam priekupníci, ktorí tovar nakúpili vo veľkosklade. Veď nech tam pokojne sú, ale nech sú jasne označení, a zákazník si vyberie.
Na druhej strane aj v supermarketoch je dnes už dobrý výber, v takmer každom kúpite napríklad slovenské vajíčka z voľného výbehu. To ešte pred dvoma, troma rokmi nebolo vôbec. Vždy však platí, že kde je dopyt, tam je aj ponuka. Pokiaľ my ako zákazníci budeme supermarkety vyhľadávať a veľa v nich nakupovať, nie je dôvod, aby stále nerástli nové a nové. A štatistiky hovoria, že Slováci to obľubujú z roka na rok viac a viac.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Ako to zvrátiť?
V prvom rade musíme zvýšiť náš záujem o kvalitné potraviny a jednoducho prestať nakupovať tie, ktoré nepovažujeme za kvalitné. Tu ale bojujeme so silným a často zavádzajúcim marketingom veľkých firiem, ktorý rád používa slová „farmárske“, „welfare“, „slovenské“ a podobne.
Musíme si nájsť čas, a aktívne hľadať tých, čo práve tie kvalitné produkujú, pretože na nich nám reklamy nevyskočia. Dobré je chodiť na miestne trhoviská, pýtať sa, odkiaľ ovocie a zelenina pochádza a apelovať na svoje okolie, nech robia to isté.
Určite nie som za bojkot veľkých reťazcov, aj ja v nich nakupujem. Ale len určité výrobky, ktorých zloženie a pôvod mám skontrolované. Dôležité je zaviesť aj legislatívne zmeny, ktoré práve malých producentov podporia, a to môžene dosiahnuť len tak, že si veľmi starostlivo vyberieme, koho budeme voliť. Táto téma je však na absolútnom okraji politického záujmu.