Slová o zbabelcoch nepomáhajú. Napätie medzi Parížom a Berlínom rastie

Reklama
Nemecký kancelár Olaf Scholz (vľavo), ktorého víta francúzsky prezident Emmanuel Macron pred Elyzejským palácom v Paríži v pondelok 26. februára 2024. Francúzsky prezident Emmanuel Macron hostil medzinárodnú konferenciu na podporu Ukrajiny. Pozvaní boli európski lídri a ministri. Slovensko zastupoval predseda vlády Robert Fico. Zdroj: FOTO TASR/AP

„Teší ma, že Francúzsko uvažuje o tom, ako zvýšiť svoju pomoc Ukrajine. Ale ak môžem poradiť, pošlite viac zbraní,“ povedal nemecký vicekancelár Robert Habeck v reakcii na Macronovu kritiku, že niektoré krajiny sa zameriavajú na posielanie „spacích vakov a prilieb“.

Podľa rešpektovaného Kielského inštitútu pre svetové hospodárstvo Francúzsko poskytlo Ukrajine vojenskú pomoc v hodnote 640 miliónov eur, čo z neho robí 14. najväčšieho vojenského spojenca Kyjeva. Francúzsko sa bráni, že časť jeho vojenskej pomoci je tajná a zahŕňa také významné zbrane, ako sú rakety dlhého doletu SCAR. Analytici však tvrdia, že aj napriek tomu nezodpovedá jeho postaveniu vojenskej veľmoci.

Berlín tiež vnímal dôraz Paríža na budovanie raketovej koalície ako snahu prinútiť Nemecko, aby na Ukrajinu poslalo svoje rakety Taurus, ktoré môžu dosiahnuť ciele s ešte väčším doletom ako ich náprotivky SCAR a mohli by napríklad vážne ohroziť Krymský most, uvádza The Economist.

Nemecký kancelár Olaf Scholz je proti tomu a navrhuje, že by musel na Ukrajinu vyslať špeciálne jednotky na obsluhu raketových systémov, ako to urobili Británia a Francúzsko. Kancelár následne čelil kritike za zverejnenie utajovaných informácií.

Ďalším sporným bodom pre Francúzsko je blokovanie rozhodnutia použiť peniaze EÚ na nákup munície pre Ukrajinu mimo európskeho bloku. Podľa zákulisných informácií Francúzi presadzujú, aby muníciu vyrábali európske spoločnosti.

Denník Politico konštatuje, že Macron síce vyjadril podporu kampani na nákup munície pre Ukrajinu pod vedením Česka, ale zostali to len slová, nie finančné záväzky. Noviny uvádzajú, že Francúzsko čelí podozreniam štátov strednej a východnej Európy, že má väčší záujem chrániť svoj domáci vojenský priemysel než pomôcť Ukrajine zvíťaziť.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie