Odstránenie stavby zvyšuje obavy, že Severná Kórea nabrala provokatívnejší kurz vo vzťahoch s juhom a jeho spojencami – mesiace pred prezidentskými voľbami v USA.
Režim potvrdil, že svoj prvý špionážny satelit vypustil (s pomocou Ruska) v novembri, a minulý týždeň uviedol, že skúšobne odpálil novú balistickú strelu s hypersonickou ovládateľnou hlavicou.
V stredu juhokórejská armáda uviedla, že Severná Kórea odpálila do mora niekoľko riadených striel – štrnásť dní po tom, čo vypálila delostrelecké strely v blízkosti sporných námorných hraníc krajín. Sever použil odpálenie rakiet na protest proti spoločným vojenským cvičeniam juhokórejských a amerických síl, ktoré režim považuje za nácvik invázie.
Hovorca Bieleho domu John Kirby na otázku, či provokatívny tón nedávnych vyhlásení Severnej Kórey – vrátane toho, v ktorom sa uvádza, že sa „pripravuje na jadrovú vojnu“ – vyvoláva znepokojenie, odpovedal: „Veľmi pozorne to sledujeme. Stále sme si istí, že obranný postoj, ktorý na polostrove udržiavame, je primeraný riziku.“
Južná Kórea pod vedením konzervatívneho prezidenta Yoon Suk Yeola zaujala voči Pchjongjangu tvrdší postoj a prisľúbila na severokórejské provokácie okamžité a tvrdé reakcie.
V reakcii na to sever prisľúbil, že v prípade útoku juhokórejských a amerických síl svojho suseda „vyhladí“.
Koncom minulého roka Pchjongjang uviedol, že dohoda s juhom z roku 2018, ktorej cieľom bolo zmierniť vojenské napätie, už nie je platná. Najvyššie ľudové zhromaždenie zároveň minulý týždeň zrušilo vládne agentúry, ktoré dohliadali na vzťahy s juhom.